Czytasz dzięki

Technika i legislacja w służbie Zielonego Ładu

Piotr Kuzdra, dyrektor departamentu rozwoju energetyki KGHM Polska Miedź
opublikowano: 20-09-2020, 22:00

Ostatnie dwie dekady XXI wieku przyniosły z jednej strony wiele zagrożeń dla środowiska, a z drugiej — wzrost świadomości problemów ekologicznych.

Ten tekst powstał w ramach projektu ZIELONA GOSPODARKA. Więcej artykułów na temat odpowiedzialności ekologicznej w biznesie znajdziesz >>TUTAJ<<

Jest to szczególnie widoczne w obszarze zmian legislacyjnych, a wymiernym efektem jest dynamiczny rozwój technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (OZE) i ich rosnący udział w rynku wytwarzania energii elektrycznej.

Rozwój farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych generuje znaczący popyt na miedź. Jej wykorzystanie w tego typu obiektach jest pięciokrotnie wyższe niż w przypadku źródeł konwencjonalnych.

To szansa i wyzwanie dla KGHM. Utrzymujemy wysoki poziom produkcji, jednak sami mierzymy się z wyzwaniami energetycznymi, bo proces technologiczny związany z wydobyciem i przerobem miedzi jest bardzo energochłonny. Pochłaniamy 2,8 TWh energii elektrycznej rocznie, co czyni nas drugim co do wielkości odbiorcą energii w Polsce.

Te czynniki determinują sposób realizacji jednego z naszych celów strategicznych — w 2030 r. chcemy zaspokajać 50 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł własnych, w tym OZE.

Odpowiadając na globalne megatrendy, dążymy do wykorzystania posiadanych terenów do budowy elektrowni fotowoltaicznych. Umożliwi to rekultywację obszarów po eksploatacji górniczej, pozyskanie energii z OZE i wykorzystanie jej bezpośrednio przez KGHM. Przewidujemy m.in. budowę farmy przy Hucie Miedzi Głogów. W zamierzeniu elektrownia ma wytwarzać 6,6 tys. MWh rocznie. Umowa z projektantem, odpowiedzialnym także za pozyskanie zgód i pozwoleń administracyjnych, jest już zawarta. Chcemy także angażować się w projekty związane z energetyką wiatrową, której profil generacji jeszcze lepiej pasuje do profilu zużycia prądu przez KGHM. Technologie pozyskiwania energii z wiatru są dojrzalsze pod względem kosztowym i bardziej efektywne, niestety są też znacznie bardziej wymagające, jeśli chodzi o lokalizację.

Do realizacji zamierzeń związanych z OZE potrzebujemy zmian legislacyjnych, które umożliwią efektywne wykorzystywanie zasobów. Chcemy realizować idee zrównoważonego rozwoju, jednak może się to odbywać tylko w sprzyjającym otoczeniu prawnym. Liczymy, że będzie nam dane w takim otoczeniu funkcjonować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuzdra, dyrektor departamentu rozwoju energetyki KGHM Polska Miedź

Polecane