TechWIG jest blisko historycznego minimum

Maciej Zbiejcik, Artur Szymański
14-05-2002, 00:00

Akcje spółek technologicznych nie są ostatnio w cenie, a indeks TechWIG jest bardzo blisko historycznego dna. Zdaniem specjalistów, w najbliższych tygodniach nie należy oczekiwać wyraźnej zmiany trendu. Możliwe są tylko krótkotrwałe i spekulacyjne wzrosty wybranych spółek.

Dramatyczny spadek notowań Tech- WIG, indeksu spółek z segmentu innowacji technologicznych, doprowadził w piątek do krótkotrwałego przebicia historycznego minimum z października ubiegłego roku. W poniedziałek dalszym spadkom zapobiegł silny wzrost notowań Elektrimu.

— Dramatyczna przecena spó- łek technologicznych powinna zostać wyhamowana, ale trudno liczyć na gwałtowną poprawę ich notowań. Co najwyżej, można oczekiwać spekulacyjnych wzrostów akcji niektórych emitentów. Trudno natomiast liczyć, aby czynniki fundamentalne decydowały o aprecjacji ich kursów — przyznaje Marek Świętoń, analityk ING IM Polska.

Jednym z podstawowych czynników, które przesądzają o utracie atrakcyjności walorów spółek technologicznych, są ich problemy finansowe. Kłopoty z nadmiernym zadłużeniem Elektrimu oraz Netii spowodowały, że od początku roku akcje operatorów straciły na wartości grubo ponad 60 i 50 proc. Znaczący udział tych firm w portfelu TechWiG nie mógł nie skutkować spadkiem jego wyceny.

— Poza nielicznymi wyjątkami większość spółek wchodzących w skład TechWIG w tym roku raczej nie powinna zachwycić swoimi wynikami. Wszystko na to wskazuje, że tak będzie m.in. w przypadku Softbanku oraz Comarchu. W miarę dobrych wyników należy się spodziewać po Prokomie oraz Computerlandzie — podkreśla Marek Świętoń.

Barometrem nastrojów może być publikacja wyników za pierwszy kwartał 2002 r. przez Hewlett-Packard i Dell Computer.

— Jeśli Hewlett-Packard i Dell pokażą dobre wyniki, można liczyć na krótkotrwałe wzrosty na warszawskiej giełdzie. Jednak silna strona podażowa jest obecnie zbyt dużą przeszkodą do utrzymania korzystnego trendu — przyznaje Rafał Gębicki, niezależny doradca inwestycyjny.

Dzisiaj HP poda wyniki za pierwszy kwartał i będzie to ostatni raport przed połączeniem z Compaqiem. Analitycy spodziewają się średniego zysku wysokości 20 centów na akcję. Dwa dni później dane opublikuje Dell Computer.

Zdaniem specjalistów, ważniejsze dla całego rynku będą wyniki komputerowych gigantów w kolejnych kwartałach. O tym, jaki wpływ na zagraniczne rynki mają wyniki czołowych firm high tech, przekonuje ubiegłotygodniowy casus Cisco Systems. Publikacja rezultatów kwartalnych spółki wywołała minihossę i szał zakupów na nowojorskiej Wall Street.

Analitycy o sektorze

Przełomu nie będzie

Jarosław

Pasternak

analityk BDM PKO BP

- Wydaje mi się, że w najbliższym czasie rynek ruszy lekko do góry. Z technicznego punktu widzenia, TechWIG jest już blisko dna, co może sprzyjać odbiciu. Pozytywnie na indeks może także wpłynąć wynik Prokomu — myślę, że spółka nie rozczaruje inwestorów. Z drugiej jednak strony, inwestorzy Softbanku raczej nie doczekają się rewelacyjnego wyniku po I kwartale i już dziś dyskontują spodziewany słaby wynik spółki. Z dużych zachodnich spółek IT wyniku nie podał jeszcze Dell. Firma systematycznie zdobywa rynek i, moim zdaniem, powinna osiągnąć dobry wynik po pierwszych trzech miesiącach 2002 r.

Przemysław Sawala

analityk DM BZ WBK

- Jeżeli lider branży IT na giełdzie — Prokom poda satysfakcjonujące wyniki, to cały rynek zareaguje krótkoterminowym wzrostem. Myślę, że jednostkowe obroty Prokomu wyniosą około 213 mln zł, a skonsolidowane 300 mln, co powinno zadowolić inwestorów. Natomiast nie sądzę, aby wzrostowy trend zagościł na dłużej — do tego potrzebna jest większa liczba pozytywnych wiadomości. Jednak tych nie spodziewam się w I połowie 2002 r.

Sobiesław

Pająk

analityk CDM Pekao SA

- Raczej trudno spodziewać się ruchu w górę TechWIG. Wokół lidera branży Prokomu zostały zbudowane poważne oczekiwania co do dobrego wyniku. Jeżeli spółka rzeczywiście poda satysfakcjonujące przychody i zysk, to na jakiś czas powinno zahamować to spadki wartości indeksu. Jeżeli jednak Prokom i reszta firm, które jeszcze nie podały swych wyników, rozczarują graczy, to oczywiście przełoży się to na kolejne spadki TechWIG.

Katarzyna Perzak

analityk DM BIG BG

- Największy wpływ na TechWIG będą miały wyniki Prokomu i Softbanku oraz wyniki skonsolidowane tych spółek, które do tej pory opublikowały raporty jednostkowe. Moim zdaniem, spółka poda satysfakcjonujące dane za pierwsze trzy miesiące, jednak sam Prokom nie będzie w stanie wyciągnąć indeksu do góry. Softbank raczej nie zaskoczy inwestorów in plus. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na TechWIG, będzie zachowanie Nasdaqa po wynikach Della i HP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik, Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / TechWIG jest blisko historycznego minimum