Telefon Czytelnika

Monika Niewinowska
20-12-2004, 00:00

Liczy się wpis do ewidencji

- Prowadzę wraz ze wspólnikiem firmę w postaci spółki cywilnej. Zarówno ja, jak i mój wspólnik prowadzimy indywidualną działalność gospodarczą od ponad 10 lat. Spółkę cywilną zawiązaliśmy jednak dopiero dwa lata temu. Do której grupy przedsiębiorstw kwalifikuje się nasza firma — mikroprzedsiębiorstw ze względu na okres działania spółki, czy też małych przedsiębiorstw, biorąc pod uwagę moment rejestracji poszczególnych działalności gospodarczych?

Przedsiębiorca z Łodzi

Od redakcji

- Decydująca jest data wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wszystkich wspólników spółki cywilnej. Firma kwalifikuje się do grona mikroprzedsiębiorstw, jeżeli okres ten w przypadku każdego wspólnika jest krótszy niż 36 miesięcy. Jeżeli którykolwiek ze wspólników prowadzi działalność gospodarczą dłużej niż 3 lata, wówczas spółka kwalifikuje się do grona małych przedsiębiorstw. Moment założenia spółki cywilnej nie ma tu znaczenia.

O przynależności firmy do konkretnej kategorii przedsiębiorstw nie decyduje jednak wyłącznie czas funkcjonowania na rynku. Pod uwagę bierze się również obroty, wartość aktywów oraz liczbę pracowników. Z punktu widzenia dostępności do programów wsparcia finansowanych z funduszy strukturalnych istotne jest właściwe przyporządkowanie przedsiębiorstwa do jednej z dwóch grup — mikroprzedsiębiorstw lub małych i średnich przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Telefon Czytelnika