Telekomy chcą wejść do Wielkopolski

Katarzyna Latek
opublikowano: 13-09-2010, 00:00

Regionalna sieć szerokopasmowa okazała się łakomym kąskiem. Po akcje spółki ustawiła się kolejka chętnych.

Telekomunikacja Polska i Netia mogą stworzyć spółkę z samorządem

Regionalna sieć szerokopasmowa okazała się łakomym kąskiem. Po akcje spółki ustawiła się kolejka chętnych.

Samorząd województwa wielkopolskiego wymyślił własny sposób na budowę sieci internetowej dla regionu. Stworzył spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, której na razie jest jedynym właścicielem, i zaprosił operatorów do objęcia jej akcji. Minął właśnie termin, w którym mogli zgłaszać akces do negocjacji.

Chętnych moc

Z naszych informacji wynika, że zainteresowanie jest bardzo duże. Zgłosiło się wiele firm, w tym tuzy internetowego rynku — Telekomunikacja Polska (TP) i Netia.

— W odpowiedzi na zaproszenie Grupa TP zgłosiła się do negocjacji, których celem jest objęcie akcji spółki Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa — potwierdza Krzysztof Witoń, pełnomocnik zarządu TP ds. rozwoju sieci szerokopasmowej.

Tym samym TP potwierdziła zainteresowanie rozwojem takich sieci w Wielkopolsce.

— Obecnie trwają analizy projektu Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, aby w optymalny sposób przygotować się do negocjacji i określić możliwy, optymalny zakres zaangażowania się w przedsięwzięcie — mówi pełnomocnik TP.

Karol Wieczorek, rzecznik Netii, przyznaje, że również jego firma zgłosiła się do negocjacji.

Krzysztof Żłobicki, który kieruje Biurem Obsługi Funduszy w Urzędzie Marszałkowskim Wielkopolski, jest bardzo zadowolony z zainteresowania inwestorów branżowych przystąpieniem do spółki.

— Najpóźniej do 15 września opublikujemy oficjalnie listę podmiotów, które odpowiedziały na zaproszenie do negocjacji. Będziemy też weryfikować ich zgłoszenia i stworzymy listę firm, które przejdą do dalszego etapu — mówi Krzysztof Żłobicki.

Rozmowy powinny potoczyć się szybko, bo harmonogram jest napięty. Do 20 września powinien zakończyć się pierwszy etap negocjacji i rozpocząć drugi, a na 30 września zaplanowano podpisanie umowy inwestycyjnej.

Swoimi ścieżkami

Wielkopolska zdecydowała się nie realizować projektu w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, ale utworzyć spółkę z inwestorami prywatnymi, którzy obejmą większość akcji. WSS będzie odpowiedzialna za budowę sieci szerokopasmowej, a następnie stanie się jej właścicielem. Spółka ubiega się o dofinansowanie 85 proc. kosztów projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Regionalne sieci szerokopasmowe budowane są (albo będą) w całej Polsce. To część planu likwidacji tzw. wykluczenia cyfrowego. Ich budowa będzie realizowana w większej części z funduszy unijnych. Polsce przyznano na ten cel około 1 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu