Telekomy dają zarobić

DI, Pracuj.pl
opublikowano: 31-03-2011, 13:06

Branża telekomunikacyjna należy do sektorów gospodarki, które ze względu na dynamiczny rozwój stale poszukują nowych pracowników. Jak wynika z danych serwisu Pracuj.pl, w zeszłym roku roku już co 10. oferta pracy pochodziła od firmy telekomunikacyjnej.

Pracownicy tej branży należą też do jednych z najlepiej opłacanych. Ze względu na dużą konkurencyjność tego rynku, szczególnie dobrze wynagradzani są tu specjaliści ds. marketingu.

W ubiegłym roku pracodawcy z branży telekomunikacja i nowe technologie zamieścili na Pracuj.pl ponad 25 tysięcy ofert pracy, czyli o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Najczęściej poszukiwano różnego rodzaju specjalistów IT - głównie programistów Java i C++ oraz testerów oprogramowania i administratorów systemów. Pojawiły się także oferty dla osób tworzących aplikacje na iPhona oraz w systemach Android i Symbian. Na pracę w tej branży mogli również liczyć inżynierowie z wiedzą dotyczącą systemów telekomunikacyjnych oraz oczywiście handlowcy, w tym osoby chcące pracować jako kierownicy bądź ajenci salonów sprzedaży. W firmach z tego sektora stałe jest także zapotrzebowanie na doradców klienta, pracujących w call center.

Pracy w tym sektorze nie zabraknie na pewno i w tym roku, bo od jego początku pracodawcy z tzw. ‘Telekomów’ zamieścili na Pracuj.pl już ponad 5000 ofert pracy, czyli o 41% więcej niż w analogicznym okresie (styczeń-luty) 2010 roku. Szczególnie dużo ofert pochodziło z woj. mazowieckiego (1414 propozycji), była to 3. najczęściej zatrudniająca branża w tym regionie.

Konkurencyjny rynek – konkurencyjne zarobki

Zdaniem ekspertów tego rynku, przyszłość sektora telekomunikacyjnego jest ściśle uzależniona od rozwoju wartości dodanych do oferty oraz dalszego doskonalenia obsługi klienta. Sama infrastruktura przestaje już bowiem przynosić zyski i być źródłem wzrostu tych firm. Prawdopodobnie dlatego wyjątkowo dobrze opłacani są w tym sektorze marketingowcy.

Jak pokazują dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2010, opracowanego przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana* zarobków - w wysokości 4.700 zł brutto - plasuje branżę telekomunikacyjną na drugim miejscu w rankingu wynagrodzeń, za sektorem IT. Co prawda pracownicy szeregowi nie należą do najlepiej wynagradzanych w porównaniu do zatrudnionych na tym samym szczeblu zarządzania w innych branżach, ale specjaliści oraz kadra zarządzająca już tak.

Szczególnie wysokie zarobki są w grupie dyrektorów, w której jedna czwarta osób zarabia ponad 22.500 zł brutto miesięcznie. Ogólnie najwięcej zarabiają pracownicy działów marketingu - wynagrodzenia ¼ z nich przekraczają 10.200 zł brutto. Nie sposób jednak pominąć faktu, iż w pionie marketingu oraz sprzedaży pensje są też najbardziej zróżnicowane.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Pracuj.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Telekomy dają zarobić