Tell chce wypłacić premie akcjami

Katarzyna Latek
opublikowano: 16-04-2008, 00:00

Kierownicy salonów Tella dostaną bonus. Będą mogli objąć papiery spółki po 20 zł  — bez żadnych warunków. Program potrwa trzy lata.

Kierownicy salonów Tella dostaną bonus. Będą mogli objąć papiery spółki po 20 zł — bez żadnych warunków. Program potrwa trzy lata.

Wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną skarżą się na odpływ pracowników. Podwyżki już nie wystarczają. Problem dotyczy także giełdowego Tella, który ma sieć salonów sprzedających usługi operatorów komórkowych. Zarząd chce więc wyemitować 64 tys. nowych akcji, które będą mogli kupić pracownicy spółki — z dużym dyskontem, bo po 20 zł. Wczoraj kurs Tella wynosił 83,9 zł.

Bez barier

Program obejmie około 130 osób, w tym zarząd i kluczowych menedżerów. Setka uprawnionych to kierownicy salonów.

— To osoby, bez których nie możemy prowadzić naszego biznesu i na których szczególnie nam zależy — mówi Robert Krasowski, wiceprezes Tella.

Takich pracowników obecnie najtrudniej utrzymać. Tell nie może konkurować płacami z wielkimi korporacjami czy bankami. Z kolei kierownicy salonów to osoby, których szkolenie kosztuje spółkę sporo czasu i pieniędzy, a od nich w dużej mierze zależą też wyniki firmy. Stąd pomysł na dodatkowe wynagrodzenie.

Program zaplanowano na trzy lata. Po pierwszym roku (w styczniu 2009 r. pracownicy dostaną 20 proc. z przysługującej im puli akcji. Po kolejnym roku dostaną następne 30 proc., a po trzech latach — 50 proc. Nie będzie żadnych ograniczenia sprzedaży. Pracownicy będą mogli upłynnić akcje na giełdzie natychmiast po ich otrzymaniu.

— Nie chcieliśmy narzucać pracownikom żadnych motywacyjnych warunków. I tak połowa ich wynagrodzenia jest uzależniona od wyników. To ma być wyłącznie zachęta, bez restrykcji — mówi Rafał Stempniewicz, prezes Tella.

Jest poparcie

Uczestnicy programu otrzymają warranty, które będą mogli wymienić na akcje — od kilkuset do ponad tysiąca papierów. Wyemitowane zostaną maksymalnie 64 tys. walorów. Pomysł muszą poprzeć jeszcze akcjonariusze, którzy spotkają się 22 kwietnia.

— Udziałowcy, z którymi już rozmawialiśmy, popierają nasz pomysł. Mamy nadzieję, że na walnym zagłosują za programem — mówi Rafał Stempniewicz.

Sam ma prawie 5,5 proc. akcji spółki; największym akcjonariuszem jest BBI Capital (33,14 proc.).

Tell ma obecnie około 260 salonów Orange, z czego ponad połowa prowadzona jest przez tzw. subagentów. Spółki zależne prowadzą salony Ery, Plusa i punkty sprzedaży Playa. Należący do grupy Connex sprzedaje prepaidy wszystkich działających na rynku operatorów, w tym wirtualnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu