Telmax zapowiada przejęcia

Zbigniew Kazimierczak
15-04-2005, 00:00

Katowicka spółka informatyczna chce w tym roku przejąć 5-7 firm. Na inwestycje przeznaczy 60-80 mln zł.

Zarząd Telmaxu, który niebawem zmieni nazwę na Spin po fuzji z firmą o tej nazwie, przygotował strategię rozwoju nastawioną na akwizycje innych spółek.

— Do końca tego roku przejmiemy co najmniej cztery podmioty — zapowiada Michał Górski, prezes Telmaxu.

Pierwszy będzie Optix z grupy Prokomu, specjalizujący się w zarządzaniu dokumentami i zaawansowanych systemach zabezpieczających. Wydatki związane z tą transakcją (16,5 mln zł) Telmax pokryje ze środków własnych. Kolejne firmy to Hanslik — systemy GIS, Serum — aplikacje do rejestracji usług medycznych, i PMT — rozwiązania do zarządzania giełdą energii.

Planowane przejęcia mają kosztować 60-80 mln zł. Poza Optixem pozostałe zakupy będą finansowane ze środków z emisji 1,2 mln akcji. Zapisy potrwają od 27 do 29 kwietnia. W ofercie nie weźmie udziału Prokom, więc jego udział w kapitale Telmaxu spadnie z 51 do 42 proc.

Telmax zapowiada na ten rok 165 mln zł przychodów i 21 mln zł zysku netto, wobec odpowiednio 148 mln zł i 20 mln zł w 2004 r. Kwoty nie uwzględniają efektów akwizycji. Po zapowiadanych transakcjach sprzedaż grupy ma się zwiększyć do 300 mln zł. Zarząd szacuje też, że przejmowane firmy, gdyby były w tym roku konsolidowane, dołożyłyby do wyniku netto 6 mln zł (to część zysku proporcjonalna do udziałów Telmaxu).

Debiut praw do akcji nowej emisji Telmaxu jest planowany na 10 maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Telmax zapowiada przejęcia