Temat zastępczy

Konrad Białas Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 21-11-2017, 09:38
aktualizacja: 21-11-2017, 09:38

Najlepsza polityka jest taka, o której nic nie słychać. Problemy z utworzeniem koalicji w Niemczech dalej służą jako temat zastępczy, choć i tak z ograniczonym wpływem na rynki.

Prawie pusty kalendarz oferuje niewiele powodów do emocji.
Trudno powiedzieć, czy EUR rzeczywiście źle znosi zawirowania polityczne w Niemczech, czy stanowi to tylko pretekst dla porzucania długich pozycji. EUR/USD stracił wczoraj ok. 0,5 proc., ale indeks giełdy we Frankfurcie zyskał 0,5 proc., natomiast obligacje niemieckie stały prawie nie ruszyły się z miejsca. Zatem trzymam się zdania z wczoraj, że polityka w Niemczech jest tematem, dopóki nie ma innego, ważniejszego. Wtorek niewiele odmieni w posusze ciekawszych wydarzeń, więc musimy polegać na tym, co mamy. Kanclerz Merkel w wywiadzie w poniedziałek stwierdziła, że odrzuca pomysł rządu mniejszościowego i lepszą opcją mogą być powtórzone wybory. Jednocześnie pozostaje otwarta na powrócenie do Wielkiej Koalicji (mimo że lider SPD Schultz odrzucił taki scenariusz). Prezydent Niemiec Steinmeier chce jeszcze ratować sytuację i być negocjatorem między partiami. Jako że w polityce nigdy nic nie jest do końca wykluczone, rynek wciąż traktuje wszystkie wymienione opcje jako dostępne, co w ograniczonym stopniu (jeśli w ogóle) będzie miało wpływ na EUR. Dopiero gdyby zapadła decyzja o powtórzonych wyborach, można spodziewać się wzrostu premii za ryzyko. Wybory mogą się odbyć dopiero na początku przyszłego roku, a to oznacza pozostawienie strefy euro bez opoki, jaką zwykł być stabilny rząd niemiecki.

Prezes Janet Yellen poinformowała wczoraj, że nie pozostanie w zarządzie Fed po oddaniu szefostwa na rzecz Jerome’a Powella. Decyzja o skróceniu kadencji w zarządzie (pierwotnie do 2024 r.) była do przewidzenia – trudno być numerem 2, jeśli było się numerem 1. Tym samym prezydent Trump ma kolejne miejsce w zarządzie od obsadzenia, podnosząc ich liczbę do czterech (z siedmiu). Nazwiska mają zostać podane przed końcem roku, a wśród potencjalnych kandydatów wciąż przewija się przegrany wyścigu o fotel prezesa – John Taylor. W rezultacie zarząd Fed może ostatecznie nabrać jastrzębiego zacięcia (gdyż Powell traktowany jest jako neutralny). Także rotacja prawa głosu na posiedzeniach FOMC wśród regionalnych prezesów w 2018 r. daje władze jastrzębiom. Jednak wątpliwe jest, była z tego tytułu USD miał szybko liczyć na pozytywny impuls. Rynek ma tendencję do rozgrywania polityki Fed od posiedzenia do posiedzenia. Prawie pewna podwyżka stóp procentowych w grudniu jest w pełni zdyskontowana. Kolejna fala umocnienia dolara pod wpływem polityki pieniężnej pojawi się dopiero, kiedy Fed da wyraźny sygnał, że kolejna podwyżka w marcu 2018 r. jest prawdopodobna. Do tego czasu wyżej w hierarchii czynników pozostaje polityka fiskalna i dane makro.

Kalendarz we wtorek jest prawie pusty, więc główne rynki będą śledzić świeże doniesienia z Niemiec. Poza tym AUD czeka na wystąpienie prezesa RBA Lowe’a. W nocy protokół z posiedzenie RBA miał lekko gołębie zabarwienie, jednak po prezesie można oczekiwać bardziej stanowczego języka, co może ciążyć na walucie. Rynek funta może być zainteresowany wystąpieniem członków Banku Anglii w parlamencie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy