Teraz polecą zarządy spółek z grupy PZU

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 27-10-2006, 00:00

Wczoraj zmieniły się składy rad nadzorczych pięciu spółek z grupy PZU. Usunięto ludzi związanych z Eureko. To nie koniec czystek.

Wczoraj znowu zawrzało na linii skarb państwa — Eureko. Poszło o konferencję prasową: w środę holenderski inwestor oskarżył przedstawicieli skarbu państwa w zarządach PZU i PZU Życie, że szykanują jego ludzi.

„Kampania oszczerstw i pomówień prowadzona przez Eureko ma odwrócić uwagę opinii publicznej od rzeczywistych zaniedbań i wysoce prawdopodobnych działań na szkodę spółek grupy PZU, jakich dopuszczali się nominowani przez Eureko członkowie rad nadzorczych i zarządów” — napisało w oświadczeniu sześcioro członków zarządu PZU i PZU Życie z rekomendacji skarbu państwa. Prezesi zapowiedzieli też, że dowody przestawią na walnym PZU w listopadzie i że podejmą kroki prawne wobec „głęboko krzywdzących oskarżeń” ze strony przedstawicieli Eureko.

— Takie ataki to po prostu skandal! — dosadnie skomentował zarzuty prezes Jaromir Netzel.

Jednym z przejawów takich szykan, według Eureko, były plany odwołania jego przedstawicieli z rad nadzorczych: PTE PZU, TFI PZU, PZU Asset Management, PZU Tower oraz Centrum Informatyki Grupy PZU. Do zmian doszło wczoraj. Z 12 przedstawicieli Eureko został tylko jeden — Piotr Kowalczewski. Inna sprawa, że nowo powołanym osobom trudno zarzucić brak kompetencji czy doświadczenia.

W radzie PTE PZU utrzymali stanowiska Jerzy Kochański (prezes PZU Życie), Piotr Kowalczewski (wiceprezes PZU z rekomendacji Eureko) oraz prof. Ludwik Florek. Do nadzoru powołano prof. Andrzeja Szumańskiego (współtwórcę kodeksu spółek handlowych), prof. Marka Kalinowskiego (specjalistę od prawa podatkowego), Jerzego Lipskiego (szefa adwokatury w Gdańsku) oraz prof. Krystynę Dziworską (z wydziału zarządzania na Uniwersytecie w Gdańsku).

Prezes Jerzy Kochański pozostał także w nadzorze PZU Asset Management (szefem rady został jednak Mirosław Panek, członek zarządu PZU, odpowiedzialny za finanse). Do nadzoru weszli też Wojciech Grzybowski (wiceprezes PZU Życie), prof. Jerzy Nowakowski (szef katedry bankowości na SGH) oraz Andrzej Gaca (doktor prawa z UMK).

W TFI PZU zmienioną całą radę. Nową przewodniczącą została Henryka Rupik (wiceprezes PZU Życie). Do rady powołano: Aldonę Wojtczak (m.in. była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, ma doświadczenie w bankowości), Jacka Dmowskiego (doktor prawa na Uniwersytecie Gdańskim), Tomasza Rynarzewskiego (profesor nadzwyczajny na AE w Poznaniu) oraz Jerzego Glanca (adwokat z Trójmiasta).

Nowy nadzór będzie mieć także PZU Tower. Do rady powołano Andrzeja Zydorowicza (PZU Asset Management), Józefa Leszczyka (prezes Agencji Rezerw Materiałowych), Borysa Pardusa (adwokat z Warszawy), Marcina Wyszomirskiego oraz Krzysztofa Prokopa.

W radzie nadzorczej CIG PZU jako jedyny pozostanie Piotr Puczyński. Dołączą: wiceprezes Wojciech Grzybowski, Mirosław Jakubowski (wicedyrektor Poczty Polskiej), Ireneusz Fonfara (członek zarządu ZUS) oraz Jarosław Król.

Z naszych informacji wynika, że na wymianie składu rad się nie skończy. Wkrótce dojdzie do rekonstrukcji zarządów większości spółek zależnych. Zmian raczej nie będzie w PTE PZU, które jest obok PZU i PZU Życie wymienione w umowie prywatyzacyjnej, co gwarantuje Holendrom miejsce w zarządzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu