Teraz Ukraina

Paulina Sztajnert
17-03-2004, 00:00

Wschód kusi PZU. Jeśli akcjonariusze nie zdecydują inaczej, ubiegłoroczny zysk może zostać przeznaczony na akwizycje.

PZU, największy polski ubezpieczyciel, chce rozszerzyć ekspansję na rynki krajów bloku wschodniego. Tym razem celem ma być Ukraina. PZU ma ochotę na zdobycie dość znacznej pozycji na ukraińskim rynku, ale sprawa nie będzie prosta.

— Stopień rozproszenia ubezpieczeniowego biznesu na Ukrainie jest dość spory. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma kandydata, który odpowiadałby naszym oczekiwaniom. Ale rozmowy prowadzimy — mówi Cezary Stypułkowski, prezes grupy PZU.

Wejście w ukraiński biznes ubezpieczeniowy nie nastąpi jednak szybko. Jak twierdzi prezes, najwcześniej rozstrzygnięć można spodziewać się pod koniec tego roku.

Rośnie i spada

Spółka na brak środków nie może narzekać. W 2003 r. spółki grupy PZU wypracowały 1,51 mld zł zysku, czyli o 21,83 proc. więcej niż w 2002 r. Lwia część tego wyniku to zysk spółki majątkowej. Wypracowała ona 900 mln zł w porównaniu z 871 mln zł w 2002 r. Niestety, majątkowa spółka traci klientów. Składka przypisana brutto z ubezpieczeń majątkowych wyniosła w 2003 r. 7,22 mld zł, czyli o 2,34 proc. mniej niż w 2002 r. Towarzystwo życiowe natomiast odnotowało 4,68-proc. wzrost przypisu składki — do 5,13 mld zł. Spółka wypracowała 580 mln zł zysku netto, czyli o blisko 92 proc. więcej niż w 2002 r.

Miliard odszkodowania

Nie wiadomo jednak, czy zysk w całości zostanie zatrzymany w spółce, czy zostanie przeznaczony na dywidendę dla akcjonariuszy. Jeden z właścicieli, czyli Skarb Państwa, ma znaczne potrzeby finansowe. Tyle tylko że z beneficjenta, za sprawą Eureko, może stać się płatnikiem.

— Niewykluczone, że będziemy się domagać odszkodowania rzędu 1 mld EUR — twierdzi Gerard van Olphen, wiceprezes zarządu ds. finansowych koncernu Eureko.

Eureko, które posiada 20,91 proc. walorów PZU, wniosło pozew do sądu arbitrażowego przeciwko polskiemu rządowi o niedotrzymanie postanowień umowy. Ta zapewnia koncernowi przejęcie 21 proc. akcji PZU w momencie upublicznienia akcji spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Teraz Ukraina