Termin dla CFC przesądzony

opublikowano: 30-10-2014, 00:00

Przepisy o opodatkowaniu dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych zaczną obowiązywać od przyszłego roku.

Jest już podpis prezydenta pod ustawą dotyczącą terminu wejścia w życie regulacji wprowadzających opodatkowanie w Polsce dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC). Przyjęta data to 1 stycznia 2015 r. Ustawa musi być ogłoszona w Dzienniku Ustaw do końca listopada. Szybkie uchwalenie tego aktu przez parlament pozwoliło naprawić ustawodawcy błąd wynikający z nieogłoszeniado końca września nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od osób prawnych (CIT) i osób fizycznych (PIT). Opóźnienie sprawiło, że jej przepisy określane jako blokada dla wyprowadzania zysków do rajów podatkowych zaczęłyby obowiązywać od 2016 r. Podatnicy będą stosować przepisy dotyczące CFC, począwszy od roku podatkowego zagranicznej spółki rozpoczętego po 31 grudnia 2014 r. Dla podatników, którzy nie mogą ustalić roku podatkowego zagranicznych spółek albo przekracza on okres kolejnych 12 miesięcy, regulacje te będą obowiązujące od roku podatkowego podatników rozpoczynającego się po grudniu 2014 r.

Według ustawodawcy i resortu finansów, szybkie wejście w życie nowych reguł jest uzasadnione ich celem. Mają przeciwdziałać erozji bazy podatkowej poprzez wyprowadzanie dochodów polskich podatników do państw stosujących preferencyjne zasady opodatkowania — podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP. Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących spółki, znajdujące się w państwach Unii Europejskiej i krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i prowadzące rzeczywistą działalność gospodarczą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane