Terminy zapłaty do poprawki

RFA, PAP
opublikowano: 24-09-2017, 22:00

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca, który spóźni się, nawet niewiele, z opłatą wobec samorządu, musi zapłacić 40 EUR kary.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

 Kwota naliczana jest niezależnie od wysokości należności i czasu zalegania z zapłatą, a samorząd zmuszony jest do egzekwowania tych opłat. Zapis ten zbulwersował przedsiębiorców w Rudzie Śląskiej, którzy zwrócili uwagę na problem samorządowi. Władze Rudy Śląskiej skierowały w tej sprawie list do wicepremiera Mateusza Morawieckiego z postulatem zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, które dawałyby gminie wpływ na zasady i tryb poboru tej opłaty. Rudzki samorząd włączył się też do inicjatywy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, proponując wprowadzenie do przepisów wyjątku, dzięki któremu miasta mogłyby np. ustalić dolną granicę zaległości, od której pobiera się rekompensatę. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom powstałby mechanizm miarkowania odszkodowania. Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej, oszacował, że problem w skali jego miasta sięga kilkudziesięciu tys. zł rocznie. W Rudzie Śląskiej zaczęto egzekwować tę należność dopiero w 2016 r. z powodu niejasnych interpretacji prawnych przepisów w tym zakresie. Czekano m.in. na orzeczenia sądów, których stanowiska były podzielone. 11 grudnia 2015 r. Sąd Najwyższy uznał, iż rekompensata za koszty odzyskania należności w wysokości 40 EUR przysługuje wierzycielowi bez konieczności wykazania, że koszty te zostały poniesione. Ponadto sąd wskazał, że roszczenie powstaje po upływie terminów zapłaty. Sąd uznał 40 EUR za kwotę ryczałtową, należną wierzycielowi bez konieczności wykazania szkody i bez wezwania, niezależnie od odsetek przysługujących za sam fakt opóźnienia. Problem dotyczy umów zawartych po wejściu w życie ustawy, czyli po kwietniu 2013 r. Oznacza to, że 40 EUR za opóźnienie muszą płacić jedynie przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy po tej dacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu