Tesla tanieje, bo SEC uznał, że Musk naruszył ugodę

opublikowano: 26-02-2019, 07:07

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) uznała, że Elon Musk naruszył warunki ugody publikując na Twitterze bez zgody ważne informacje o spółce, donosi Reuters.

Elon Musk
Zobacz więcej

Elon Musk fot. Bloomberg

Akcje Tesli staniały o ok. 5 proc., bo decyzja SEC o wystąpieniu do sądu oznacza powrót sporu między regulatorem a Muskiem. W ubiegłym roku SEC oskarżył twórcę i szefa Tesli o oszustwo polegające na publikacji na Twitterze wprowadzających w błąd informacji o planach wycofania spółki z giełdy. Komisja zażądała usunięcia Muska ze stanowiska prezesa. Ostatecznie, w wyniku zawartej ugody, przestał być szefem rady dyrektorów i zapłacił wysoką karę finansową. Częścią ugody było także zobowiązanie Muska od powstrzymania się od publikacji na mediach społecznościowych istotnych informacji dotyczących Tesli zanim zrobi to sama spółka. SEC uznał, że Musk złamał to zobowiązanie. We wniosku złożonym w sądzie wskazuje na wpis szefa Tesli na Twitterze z 19 lutego, mówiący, że „Tesla zrobiła 0 samochodów w 2011 roku, ale zrobi około 500 tys. w 2019”. Komisja zwróciła uwagę, że Musk nie wystąpił o zgodę na publikację tej informacji, która jest „nieścisła”, a trafiła do ponad 24 mln ludzi. Kilka godzin po opublikowaniu tweeta Musk skorygował go, pisząc iż tempo rocznej produkcji będzie wynosiło na koniec roku 500 tys. samochodów, a oczekiwane dostawy to ok. 400 tys.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu