Test Amber Gold

opublikowano: 07-08-2012, 00:00

Marcin Plichta zapewnia, że spółka jest wypłacalna. Pieniądze mają trafić na konta klientów już dzisiaj

Marcin Plichta, prezes i właściciel Amber Gold (AG), wczoraj pierwszy raz pokazał się publicznie. Na konferencji w Gdańsku miał przedstawić „strategię spółki odnośnie jej najbliższej przyszłości” oraz dokumenty, potwierdzające, że bankructwo OLT Express i kłopoty z wypłatami pieniędzy dla klientów AG są rezultatem akcji o kryptonimie „Ikar”, prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa

Wewnętrznego na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego i w porozumieniu z resortem skarbu państwa. Marcin Plichta nie przedstawił żadnych nowych znaczących dokumentów dotyczących akcji Ikar.

Jeśli chodzi o kondycję finansową AG, kolejny raz zapewnił, że spółka dysponuje majątkiem, który pozwoli jej na spłatę zobowiązań wobec klientów, wynoszących według niego około 80 mln zł.

Mimo licznych próśb dziennikarzy nie przedstawił jednak dowodów na potwierdzenie swych słów. W wielu jego wypowiedziach pojawiły się przy tym nieścisłości i niejasności, których przykłady podajemy poniżej.

Co się dzieje w Amber Gold?

Rozmawiałem przez dwa ostatnie miesiące z Mennicą Wrocławską, która chciała, żebyśmy ją kupili

Zarząd Mennicy Wrocławskiej wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „nigdy nie były prowadzone rozmowy na temat sprzedaży udziałów MW spółce AG. W związku z tym oświadczenie prezesa Marcina Plichty w tej sprawie jest nieprawdziwe (…) Nawet w przypadku pojawienia się takiej propozycji ze strony AG,

takie rozmowy nie zostałyby podjęte. Połączenie tradycyjnego modelu biznesowego mennicy, którego historia sięga setek lat wstecz, z budzącą duże wątpliwości działalnością parabankową jest niemożliwe”.

Prezes Mennicy Polskiej mówił, że nie chciał nam sprzedać złota, a tu są dokumenty, które świadczą, że oferta z ich strony została przedstawiona, ale to my odmówiliśmy, bo było ono droższe niż szwajcarskie

Mariusz Przybylski, rzecznik Mennicy Polskiej (MP), poinformował nas, że w 2010 r. to Plichta zwrócił się do MP z zapytaniem w sprawie zakupu złota, a nie odwrotnie.

— Już wtedy działalność AG budziła nasze wątpliwości. Nie chcieliśmy mieć żadnych kontaktów handlowych z tą firmą i dlatego też w ofercie daliśmy cenę zaporową – tłumaczy Mariusz Przybylski, rzecznik MP.

W chwili obecnej Amber Gold nie ma rachunku bankowego. W dniu dzisiejszym rachunek bankowy zostanie założony. Od jutra powinniśmy operacyjnie rozpocząć wypłatę środków klientom. Wypłata środków może potrwać do trzech dni roboczych

Tuż po tej wypowiedzi szef AG przyznał, że rozmowy z bankiem w sprawie założenia nowego rachunku dopiero są prowadzone.

W ostatnich tygodniach spółka wielokrotnie podawała klientom kolejne terminy wypłat pieniędzy, których następnie nie dotrzymywała.

Mamy około 100 kg złota (…) złoto musi się znaleźć u nas w ciągu 30 dni od momentu założenia lokaty, więc te 20 mln zł mamy po prostu w tej chwili jeszcze w gotówce

AG obiecywał, że każda lokata ma pokrycie w złocie. Tymczasem 100 kg tego kruszcu warte jest góra 20 mln zł, aż cztery razy mniej niż wartość lokat klientów, podawana przez Plichtę.

W linie lotnicze OLT Express zainwestowaliśmy około 34 mln zł

Z informacji, ujawnionych w maju przez „PB”, wynika, że jedynie nakapitały firm grupy OLT Express spółka wydała ponad 63 mln zł.

Rozmowy z panem Korytkowskim były prowadzone, jednak nigdy nie dotyczyły przejęcia Finroyal. Ja nigdy nie chciałem kupić tej spółki, rozmawiałem tylko na temat możliwości, jakie Finroyal nam daje”

Finroyal to inny parabank, który tak jak AG gwarantował klientom ponadprzeciętne zyski, a dziś nie wypłaca im pieniędzy. Andrzej Korytkowski, szef Finroyala, przekazał „PB” dowody (e-maile, sms-y) rozmów, prowadzonych przez niego z Marcinem Plichtą od połowy maja, a dotyczących właśnie przejęcia udziałów w spółce FRL (w formie pożyczki z przewłaszczeniem udziałów na zabezpieczenie). Co więcej — przekazał nam także dowód przelewu pierwszej transzy (1,2 mln zł) z konta AG na rachunek FRL na poczet współpracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu