Tetra i C2 są dopinane

Mariusz Zielke
opublikowano: 05-07-2004, 00:00

Wbrew obawom informatyczny offset za 3 mld zł powinien wkrótce ruszyć. Na pierwszy ogień pójdą C2 i Tetra. RUM czeka...

W najbliższych dniach konsorcja pod wodzą Prokomu i Computerlandu (CL), wytypowane do realizacji informatycznego offsetu, powinny zakończyć z rządem negocjacje o kształcie dwóch projektów. Chodzi o Tetrę i C2 — projekty łączności służb mundurowych i zarządzania kryzysowego — warte łącznie ponad 3 mld zł. Według nieoficjalnych informacji, rozmowy są na finiszu, a umowy na realizację systemów powinny zostać podpisane jeszcze w wakacje.

Szansa na przełom

Być może przełom w negocjacjach wywołały negatywne opinie o realizacji tej części zobowiązań kompensacyjnych przez koncern Lockheed Martin, dostawcę samolotów F-16. W ocenie rządu realizację Tetry i C2 uznano za zagrożoną. Oba projekty ciągną się już od roku bez wyraźnych postępów. Stanisław Janas, szef sejmowej Komisji Obrony, złożył nawet wniosek o zastąpienie ich innymi projektami.

— Właściwie przestaliśmy liczyć na to, że te projekty ruszą. Prokom i CL zresztą nie wpisywały ich w prognozy wyników — mówi jeden z analityków specjalizujących się w branży IT.

Z drugiej strony do rynku dochodzą od pewnego czasu optymistyczne wieści. Spółka C2 Polska (Prokomu i CL) wysłała kilka tygodni temu zapytania ofertowe do poddostawców sprzętu do tego systemu. Z ich treści wynikało, że prace przygotowawcze są na ukończeniu, a oferta systemu C2 jest niemal gotowa.

— Z tych pytań można wywnioskować kształt C2, więc uznaliśmy, że umowa jest właściwie dopięta — mówi jeden z ewentualnych poddostawców.

O Tetrze, w której realizacji obok Prokomu i CL będzie brała udział Motorola i Tel-Energo, było jednak cicho. Problemem jest wielkość projektu i sfinansowanie prac szacowanych na 2,8 mln zł.

RUM z tyłu

Najwięcej obaw budzi inny projekt, którego realizacja została wpisana w program offsetowy — Rejestr Usług Medycznych (RUM). System, którego koszt szacuje się na 800 mln zł, jest niezbędny — uporządkuje informacje o świadczeniach medycznych w Polsce. Wprowadzenie RUM napotyka jednak bariery ze strony środowisk medycznych i lobby farmaceutycznego. Realizacja tego projektu rozpocznie się więc zapewne dużo później niż Tetry i C2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tetra i C2 są dopinane