Textron wejdzie nie tylko do Świdnika

Cezary Pytlos
14-09-1999, 00:00

Textron wejdzie nie tylko do Świdnika

Amerykanie proponują inwestycje poza zbrojeniówką

Textron Incorporated, właściciel Bell Helicopter Textron, producenta śmigłowców, nie zamierza ograniczać się w Polsce jedynie do produkcji maszyn latających. Koncern produkuje także m.in. transmitery mocy i elementy wyposażenia samochodów. Lewis Campbell, prezes Textron International, nie wyklucza u nas inwestycji także w te branże.

Przedstawiciele Textron Incorporated prowadzą w Polsce wstępne rozmowy z kilkoma firmami spoza branży zbrojeniowej. Wiadomo, że koncern zamierza w tym roku więcej inwestować w przejęcia firm i dotyczy to również polskich przedsiębiorstw. Inwestycje Textronu mają wzrosnąć z 1 mld USD w 1998 roku do 1, 5 mld USD w tym roku.

Samolot najważniejszy

Priorytetem Textronu są u nas inwestycje w przemysł zbrojeniowy, głównie lotniczy. Amerykanie chcą przejąć PZL Świdnik (producenta Sokoła). Interesują się też rządowym przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii, który ma zostać ogłoszony do końca roku. Textron jednak proponuje połączenie w jednym pakiecie prywatyzacji PZL Świdnik z wyborem producenta śmigłowców dla armii, czyli w istocie kontrakt na śmigłowce bez przetargu. W przypadku odrzucenia tej oferty Amerykanie zapowiadają udział w rywalizacji.

O połowę taniej

Wydaje się jednak, że oferta amerykańska przebija ewentualne propozycje konkurentów, którzy, ze względu na zbyt wysokie koszty przystosowania zakładu w Świdniku do produkcji ich maszyn, raczej nie zdecydują się na połączenie oferty przetargowej z przejęciem Świdnika.

Do przetargu prawdopodobnie staną Eurocopter (europejskie konsorcjum — producent bojowego śmigłowca Tiger) i Boeing (producent helikoptera Apache).

— Nasza oferta składa się z czterech elementów: prywatyzacja PZL Świdnik, produkcja śmigłowca Super Cobra dla armii, 100 proc. offset oraz unowocześnienie śmigłowca Sokół — powiedział Fred Hubbard, wiceprezes Bell Helicopter Textron.

Przedstawiciele koncernu Textron zapowiadają, że w przypadku przyjęcia ich oferty mogą uruchomić montaż śmigłowców Super Cobra w Świdniku w ciągu sześciu miesięcy. Samo przejęcie Świdnika nie będzie jednak zbyt kosztowne, duże nakłady inwestycyjne pochłonie natomiast modernizacja zakładu. Na temat szczegółów finansowych tej oferty przedstawiciele Textronu milczą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Textron wejdzie nie tylko do Świdnika