TIM powinien wykonać plan

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 04-02-2008, 00:00

Dystrybutor nadal może odczuwać

spowolnienie w branży budowlanej

Inwestorzy w napięciu czekają na dokonania dystrybutora materiałów elektrotechnicznych w ostatnich trzech miesiącach 2007 r. Mieli poznać je w najbliższy wtorek, ale publikację przełożono na 13 lutego. Poprzedni raport pokazał, że wcale nie jest dobrze. Trzeci kwartał ubiegłego roku przyniósł spadającą dynamikę sprzedaży, niższy zysk operacyjny oraz niższe marże. W rezultacie zarząd zdecydował się na obniżkę prognoz.

Trzeba przyznać, że władze TIM-u lubią zaskakiwać. Najpierw w marcu zdecydowano się na podniesienie szacunków przychodów. Później w czerwcu to samo uczyniono w stosunku do zysków. W październiku — zawód i korekta w dół. Zarząd tłumaczył to wyraźnym i systematycznym spadkiem dynamiki wzrostu sprzedaży w branży budowlanej.

Wydaje się, że okrojoną prognozę ubiegłorocznych wyników TIM wykona bez problemu. Zdaniem analityków DM PKO BP w IV kwartale osiągnie 143 mln zł przychodów. To pozwoliłoby wywiązać się z obietnicy 485 mln zł rocznej sprzedaży. Zysk netto miałby wynieść nieco ponad 9 mln zł, co w sam raz zagwarantowałoby osiągnięcie w całym 2007 r. około 35 mln zł, a więc tyle ile uwzględniono w planach po ostatniej korekcie.

Dla dalszego postrzegania spółki nie mniej ważne niż wyniki ostatniego kwartału 2007 będą tegoroczne osiągnięcia. Specjaliści z DM PKO BP szacują, że pierwszy kwartał 2008 r. może być słabszy z uwagi na wysoką bazę. Broker poszedł jeszcze dalej i obniżył prognozy przychodów opublikowanych przez TIM na lata 2008-09. Spółka szacowała dynamikę w kolejnych latach na poziomie odpowiednio 23-34 proc. i 16-25 proc., zaś analitycy z DM PKO BP spodziewają się przyrostów 15-proc. Niższą dynamikę uzasadniają spowolnieniem w branży budowlanej i brakiem istotnych inwestycji w energetyce (to skutkuje zmniejszeniem sprzedaży kabli — segmentu odpowiadającego za 30 proc. przychodów spółki). Analitycy nie wykluczają podniesienia prognoz. Wyniki pierwszego półrocza muszą być jednak zbliżone do osiągnięć z takiego samego okresu 2007 r.

Nie należy zapominać, że wrocławską spółkę czekają duże inwestycje. W planach na ten rok jest oddanie do użytku nowego magazynu centralnego i finalizacja akwizycji w Rumunii.

Maciej

Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane