TIM zarobił, ale poniżej planu

Magfalena Graniszewska
opublikowano: 14-02-2008, 00:00

Wrocławski

Wrocławski

dystrybutor elektrotechniki

poprawił w zeszłym roku wyniki. Ale nie aż tak, żeby wykonać prognozy finansowe.

Narastająco po czterech kwartałach TIM ma 474 mln zł przychodów, wobec 392 mln zł w zeszłym roku. Wzrósł też zysk operacyjny — z 35 mln do 41,5 mln zł, podobnie jak zysk netto — z 26,8 mln do 33,7 mln zł.

Prezes zadowolony

To oznacza jednak, że spółka nie wykonała obniżanych w zeszłym roku prognoz finansowych, które zakładały 35 mln zł zysku netto, 41 mln zł zysku operacyjnego oraz 485 mln zł przychodów.

— Różnice nie są jednak znaczące. Zarząd tłumaczy je spadkiem tempa wzrostu na całym rynku budowlanym, od którego TIM jest silnie uzależniony. Biorąc pod uwagę to, że dynamika produkcji budowlano-montażowej w 2007 r. wyniosła 15,7 proc., dynamika przychodów ponad 20 proc., i tak nie są to złe osiągnięcia. Liczyliśmy jednak, że uda się utrzymać co najmniej 10-punktową przewagę. I tu inwestorzy mogą się czuć zawiedzeni — mówi Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Krzysztof Folta, prezes TIM i największy akcjonariusz firmy, podkreśla, że jest zadowolony z wyników.

— Ważne jest dla mnie to, że obniżyliśmy w czwartym kwartale koszty sprzedaży. To pokazuje, że wystarczył nam jeden kwartał na dostosowanie się do sytuacji w branży budowlano-montażowej — mówi Krzysztof Folta.

Dodaje, że na wyniku netto zaważyły nieoczekiwane koszty finansowe, które wystąpiły w czwartym kwartale.

— Wyniosły 1,3 mln zł i są wynikiem umocnienia się złotego. Mieliśmy kontrakty walutowe, które zakładały niższy jego poziom — wyjaśnia prezes.

Rumuńska inwestycja

W tym roku TIM planuje zarobić na czysto 45-50 mln zł, a na poziomie operacyjnym — 55- -60 mln zł. Sprzedaż powinna wynieść 600-650 mln zł.

Spółka negocjuje pierwsze przejęcie — w Rumunii.

— Jesteśmy po pierwszym etapie due diligence. Audyt finansowy zaczniemy w marcu. Szacujemy, że w tym roku przychody tej firmy wzrosną o 20 proc. — w 2007 r. wyniosły około 50 mln zł — przewiduje Krzysztof Folta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magfalena Graniszewska

Polecane