TMS: Belka w centrum uwagi

DM TMS Brokers S.A.
09-06-2010, 17:43

Dzisiaj na krajowym rynku w centrum uwagi pozostawało wystąpienie kandydata na stanowiska prezesa NBP M. Belki przed Komisją Finansów Publicznych. Były minister finansów zaprezentował się pozytywnie. Jego wypowiedzi na temat kluczowych dla polskiej gospodarki kwestii były wyważone, co jest bardzo istotne w kontekście pełnienia przez niego funkcji prezesa NBP.

Komisja finansów publicznych poparła jego kandydaturę. Jutro kandydatura ta może być głosowana w sejmie. Jej przyjęcie będzie z pewnością dobrym sygnałem dla rynku, jednak trwałej reakcji notowań polskich aktywów prawdopodobnie nie wywoła, bowiem pozostają one obecnie pod silnym wpływem wydarzeń rozgrywających się na świecie.

Środowe wystąpienie M. Belki nie wywołało reakcji złotego. W trakcie sesji europejskiej kurs EUR/PLN konsolidował się wokół poziomu 4,1200. Stabilne pozostawały również notowania złotego względem franka. Wahania kursu CHF/PLN mieściły się w przedziale 2,9800-3,0000. Polska waluta oczekuje obecnie na rozstrzygnięcia na światowych giełdach i w notowaniach EUR/USD.

Eurodolar wzrósł dzisiaj ponad lokalny opór na poziomie 1,2000, co daje mu przestrzeń do wzrostu w okolice 1,2100. Dzisiaj wpływ na notowania tej pary walutowej może mieć jeszcze raport o stanie amerykańskiej gospodarki zwany Beżową Księgą Fed, który poznamy o godz. 20.00. Jutro dla notowań EUR/USD istotny powinien być komunikat Europejskiego Banku Centralnego. Szczególnie istotne mogą okazać się odniesienia do sytuacji panującej w państwach zmagających się z wysokim deficytem takich jak Grecja, czy też Portugalia.

Drugi z wymienionych krajów sprzedał dzisiaj obligacje o wartości przekraczającej 1,5 mld EUR. Popyt okazał się dwukrotnie wyższy, co oznacza, że inwestorzy nie utracili całkowicie zaufania do mniej rozwiniętych gospodarek strefy euro. Przedstawiciele władz Portugalii zapewniają, że nie potrzebują pieniędzy z pakietu pomocowego dla strefy euro, gdyż są w stanie same pozyskać finansowanie z rynku. Dzisiejsza aukcja długu uwiarygodniła te słowa.

Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
TMS: Belka w centrum uwagiTMS: Belka w centrum uwagi

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS Brokers S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TMS: Belka w centrum uwagi