TMS: Ciąg dalszy konsolidacji na światowych rynkach

Marcin Ciechoński
opublikowano: 29-01-2009, 16:32

Początek czwartkowej sesji przyniósł kontynuację rozpoczętego wczoraj wieczorem procesu umocnienia amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD po wcześniejszych nieudanych próbach pokonania oporu znajdującego się w okolicy 1,33 dość gwałtownie spadł zaliczając minimum dzisiejszej sesji na poziomie 1,3025.

Takie zachowanie tej pary walutowej może świadczyć, że inwestorzy nadal chętnie przenoszą kapitał, w uważaną za bezpieczną, amerykańską walutę.

Dzisiejsza sesja nie była również udana dla inwestorów na rynkach akcyjnych, ponieważ większość indeksów traciło na wartości. Do ponownego wzrostu awersji do ryzyka z całą pewnością przyczyniły się opublikowane dziś dane makroekonomiczne.

Przed południem inwestorzy zostali negatywnie zaskoczeni większym od prognoz bezrobociem w Niemczech. Ta strefa gospodarki jest również obecnie dużym problemem w Stanach Zjednoczonych, gdzie po raz kolejny wzrosła opublikowana dziś liczba cotygodniowych podań o zasiłki dla bezrobotnych. Podany odczyt na poziomie 588 tysięcy buł nieznacznie wyższy od prognozy zakładającej wzrost do 580 tysięcy. Słabo wypadły również dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Ich dynamika na poziomie -2,6% m/m była znacznie gorsza  od oczekiwań na poziomie -1,8%. Ostatnie opublikowane dziś dane z USA o dynamice sprzedaż nowych domów (-14,7%) okazały się wręcz fatalne.

Pod koniec sesji europejskiej kurs EUR/USD powrócił w okolice otwarcia, czyli poziomu 1,3150 po czym ponownie szybko spadł poniżej 1,31 . Jest to więc kolejna bardzo zmienna sesja. Rozchwianie rynków w ostatnich dniach – zarówno giełdowego, jak i walutowego, może świadczyć o zbliżającym się dużym ruchu.

Obecnie istnieją argumenty zarówno za powrotem optymizmu, czyli osłabieniem dolara i wzrostami na giełdach, jak i pesymizmu, czyli kolejnej fali spadków kursu EUR/USD oraz przeceny akcji. Niewiele, ale jednak większe szanse na realizację,  wydaje się, że ma scenariusz drugi.

Konsekwencją opisanego zachowania rynków zagranicznych była dziś także dalsza duża zmienność w notowaniach złotego. Kursu USD/PLN oraz EUR/PLN poruszały się w ramach konsolidacji rozpoczętych na początku tego tygodnia i dopiero wybicie z nich wskaże kierunek na kolejne sesje.

Marcin Ciechoński
Autor jest specjalistą Departamentu Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Ciechoński

Polecane