TMS: decyzja EBC może osłabić dolara

TMS
opublikowano: 02-11-2006, 10:29

Pod koniec wtorkowej sesji złoty zyskał na wartości. Kurs EUR/PLN zdołał przetestować poziom 3,86 wobec 3,89 na otwarciu. Z kolei USD/PLN spadł w okolice poziomu 3,03 po uprzednim testowaniu 3,0650.

Pod koniec wtorkowej sesji złoty zyskał na wartości. Kurs EUR/PLN zdołał przetestować poziom 3,86 wobec 3,89 na otwarciu. Z kolei USD/PLN spadł w okolice poziomu 3,03 po uprzednim testowaniu 3,0650.

Umocnienie złotego to efekt osłabienia dolara amerykańskiego na rynkach zagranicznych oraz wyraźnego spadku płynności na rynku krajowym. Inwestorzy nie zareagowali na wtorkowe wypowiedzi prezesa NBP L. Balcerowicza na temat konieczności zaostrzenia polityki monetarnej prowadzonej przez RPP. Z ostatnich prognoz wynika, iż wskaźnik inflacji w bardzo szybkim tempie może osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2,5%. Zdaniem części członków RPP w ostatnich tygodniach pojawiło się dość dużo przesłanek wskazujących na konieczność podjęcia działań w kierunku podwyższenia stóp procentowych. D. Filar z RPP uważa, iż dane makroekonomiczne, które pozwolą podjąć decyzję o zaostrzeniu polityki monetarnej będą opublikowane dopiero w styczniu. Wtedy też zapoznamy się z nową projekcją inflacji. Według naszej opinii pierwsza podwyżka stóp procentowych na poziomie 25 pkt. bazowych nastąpi w lutym. Zbyt długie odsunięcie w czasie decyzji o podwyższeniu stóp procentowych pozytywnie wpływa na wycenę polskiego długu. Podczas wtorkowej sesji można było zaobserwować wyraźny spadek rentowności polskich obligacji.

W najbliższych dniach sytuacja na rynku złotego będzie uzależniona przede wszystkim od wahań na rynku EUR/USD. Utrzymująca się rządowa koalicja prawdziwy test przejdzie dopiero podczas ostatecznego głosowania nad przyszłorocznym budżetem. W ostatnich dniach po raz kolejny ze strony polityków partii koalicyjnych pojawiły się żądania zwiększenia kwot wydatków w przyszłorocznym budżecie. Szanse na zmiany strony wydatkowej budżetu są dość duże, zwłaszcza po zapowiedziach minister finansów dotyczących mniejszego niż zakładano w prognozach deficytu budżetowego w 2006 r. Podczas czwartkowej sesji oczekujemy próby kontynuacji wzrostu wartości złotego, głównie względem dolara amerykańskiego, który od początku tygodnia systematycznie traci na wartości.

Rynek międzynarodowy:

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie z pewnością decyzja europejskich władz monetarnych w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje pozostawienia na dzisiejszym posiedzeniu EBC stopy referencyjnej na poziomie 3,25%. Wpisuje się to w cykl zacieśniania polityki pieniężnej w strefie euro, a kolejnej podwyżki do 3,5% rynek oczekuje na grudniowym posiedzeniu. Ważny będzie również komentarz do decyzji w sprawie stóp, gdyż ostatnie dane makro pokazały wyhamowanie presji inflacyjnej w strefie euro. Jeśli J.C.Trichet złagodzi ton wypowiedzi, wtedy dolar może się umocnić wobec euro, pomimo słabnących fundamentów gospodarki amerykańskiej.

Czwartek będzie obfitował również w dane makro zarówno ze strefy euro jak i z USA. W godzinach porannych opublikowane zostaną dane z rynku niemieckiego, dotyczące indeksu PMI dla przemysłu w X (oczekiwany wzrost do 58,5 pkt) oraz stopy bezrobocia w X (oczekiwany spadek do 10,5%). O godz. 10.00 zostanie również opublikowany indeks PMI dla przemysłu w strefie euro i tu spodziewany jest nieznaczny wzrost do poziomu 56,7 pkt.

Z USA otrzymamy dane z rynku pracy dotyczące cotygodniowego bezrobocia. Rynek oczekuje zwiększenia się liczby bezrobotnych o 310 tys. Warto przypomnieć, że wczoraj firma ADP opublikowała swój comiesięczny raport dotyczący nowoutworzonych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w X, prognozując wzrost tej liczby do 128 tys. Faktyczna publikacja czeka nas jutro, a konsensus rynkowy wskazuje na 125 tys. nowych etatów.

Wojciech Maciak

Jacek Malinowski

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: decyzja EBC może osłabić dolara