TNS OBOP: PO główną siłą opozycji

Polska Agencja Prasowa SA
25-07-2006, 14:43

Większość Polaków (58 proc.) uważa, że główną siłą opozycji jest Platforma Obywatelska - wynika z lipcowego sondażu TNS OBOP. Dla 9 proc. ankietowanych główną siłą opozycji jest SLD.

Większość Polaków (58 proc.) uważa, że główną siłą opozycji jest Platforma Obywatelska - wynika z lipcowego sondażu TNS OBOP. Dla 9 proc. ankietowanych główną siłą opozycji jest SLD.

Po 4 proc. badanych przez OBOP za główną partię opozycyjną uważa PiS oraz Samoobronę; po 1 proc. - LPR, PSL i Socjaldemokrację RP. Aż 25 proc. pytanych Polaków ma trudności z określeniem, którą z istniejących dziś w Polsce partii uznać za główną siłę opozycji.

48 proc. badanych jest zdania, że najsilniejsza partia opozycyjna - PO - "tylko krytykuje rząd", a 32 proc. uważa, że Platforma "ma program polityczny".

Według autorów ankiety, poglądy w tej sprawie zależą przede wszystkim od sympatii partyjnych osób ankietowanych, ale przekonanie, że PO tylko krytykuje rząd dominuje w prawie każdej kategorii społecznej. Jedynie wśród ludzi z wyższym wykształceniem i mieszkańców dużych miast (pow. 500 tys.) oraz kierowników i specjalistów - przewagę mają przekonani o tym, że PO ma program polityczny.

Polacy uważają, że działalność opozycji raczej nie służy krajowi: jedynie 17 proc. badanych uważa, że przynosi ona więcej pożytku niż szkody; 33 proc. ocenia, że przynosi więcej szkody niż pożytku i niemal tyle samo (32 proc.) - że tak samo szkodzi co przynosi pożytku. Również tu poglądy zależą wyraźnie od sympatii politycznych badanych: jedynie sympatycy PO częściej uważają, że działalność opozycji przynosi dziś Polsce więcej pożytku niż szkody.

Mimo niskiej oceny zarówno głównej partii opozycyjnej, jak i działalności obecnej opozycji, 43 proc. badanych przez OBOP daje jej duże (i bardzo duże) szanse na zdobycie władzy w kolejnych wyborach. Małe (i bardzo małe) szanse daje jej 33 proc. badanych.

Sondaż zrealizowano w dniach 6-10 lipca 2006 r. na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / TNS OBOP: PO główną siłą opozycji