Czytasz dzięki

To był fatalny miesiąc dla OFE

opublikowano: 06-03-2018, 16:34
aktualizacja: 06-03-2018, 16:37

W lutym średnia strata otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wyniosła 5,2 proc., wynika z danych Analiz Online.

Nie mogło być jednak inaczej, bo w około 80 proc. portfel OFE składa się z akcji. Tymczasem globalny indeks MSCI World spadł o 4,1 proc., a rodzimy WIG20 o 7,4 proc.

Zobacz więcej

Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Relatywnie najlepiej wypadł fundusz Allianz Polska, który stracił 4,7 proc. Na przeciwnym biegunie znalazł się natomiast Pekao OFE (-5,9 proc.). Duże straty w lutym spowodowały, że stopy zwrotu OFE za 6 miesięcy stały się ujemne i wynoszą średnio 2,4 proc. Średni zysk za rok to 6,2 proc., a za trzy lata 18,2 proc.

– Po wielu miesiącach zwyżek na GPW w lutym nastąpiła przecena, w związku z czym OFE poniosły stratę. Nie ma to jednak tak dużego znaczenia przy inwestowaniu długoterminowym, a taki horyzont należy przyjmować dla oszczędności emerytalnych. Warto dodać, że w ostatnich czterech latach, od stycznia 2014 r. do stycznia 2018 r. stopa zwrotu OFE wyniosła 30,1 proc. Ostatnie spadki mogłyby być łagodniejsze, gdyby na warszawskim parkiecie kapitał krajowy zdecydowanie przeważał nad kapitałem zagranicznym – ważną role w tej perspektywie będą pełniły PPK, oraz gdyby OFE mogły szerzej zdywersyfikować swoje aktywa – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane