To dobra, niska cena

Beata Tomaszkiewicz
22-10-2004, 00:00

Dziś rozpoczynają się zapisy na akcje PKO BP dla inwestorów indywidualnych.

Widełki cenowe nikogo nie zaskoczyły.

Widełki cenowe na akcje PKO BP ustalono 17,50-20,5 zł.

— To zgodne z oczekiwaniami rynku. Sądzę jednak, że dolna granica została wyznaczona zbyt nisko. Podejrzewam, że ostateczna cena za akcje PKO BP zostanie ustalona na poziomie 20 zł — komentuje Marcin Materna, analityk Millennium DM.

Debiut na plusie

Inwestorzy poznają ostateczną cenę 3 listopada. Jednak większość analityków jest zdania, że będzie ona zbliżona właśnie do 20 zł. Tego typu widełki przewidywała duża część obserwatorów rynku. Piotr Kwieciński, analityk DM BHW, podkreślał że wynikało to z prostego przeliczenia. Resort skarbu zamierzał uzyskać z prywatyzacji PKO BP 5-6 mld zł, co sugerowało właśnie cenę w przedziale 17-20 zł. Analitycy Kredyt Banku dodają, że cena emisyjna nawet w górnym poziomie widełek, czyli 20 zł, daje PKO BP już na starcie przewagę konkurencyjną nad bankami notowanymi na GPW. Wówczas bowiem wskaźnik ceny do zysku (C/I) i ceny do zysku netto powiększonego o amortyzację (P/CE) znajduje się poniżej wartości dla pozostałych banków. Natomiast wskaźnik ceny do wartości księgowej (P/BV) jest jednym z najniższych w sektorze.

— Prognozuję, że przy cenie emisyjnej na poziomie 20 zł debiut będzie bardzo udany, nawet po cenie 22-23 zł — twierdzi Marcin Materna.

Ta prognoza także pokrywa się z oczekiwaniami innych analityków.

Finansowanie zapewnione

Jeśli przewidywania się sprawdzą inwestorzy będą mogli zarobić na samym debiucie 10-15 proc. Dlatego oczekuje się ogromnego zainteresowania ofertą. Banki proponują kredyt na akcje od 10- do 20-krotności środków własnych. Już dziś rozpoczyna się pierwsza tura zapisów na akcje w transzy skierowanej dla inwestorów indywidualnych. Potrwa do przyszłego piątku. Osoby, które złożą zapisy w tym terminie, dostaną 4-proc. dyskonto. Dziś też rozpoczyna się budowanie księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To dobra, niska cena