To musisz wiedzieć przed sesję na GPW 11 IV 2016

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 11-04-2016, 07:43

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Z mapy dywidendowych pewniaków znikają kolejne spółki. Firmy, które w ostatnich latach były wręcz synonimem stabilnej dywidendy, teraz przykręcają akcjonariuszom kurek. Więcej...

Sezon wyników w USA. Na Wall Street rozpocznie się kolejny sezon wyników kwartalnych. Wprawdzie od września 2013 r. Alcoa nie jest już członkiem indeksu Dow Jones Industrial Average, jednak wielu inwestorów i komentatorów wciąż jest przywiązana do wyznaczania początku sezonu publikacji na dzień, w którym z rynkiem raportem dzieli się producent aluminium.

Ze spółek i o spółkach

Banki - Kancelaria Prezydenta pracuje nad modyfikacją swojego projektu ustawy o pomocy dla frankowiczów - powiedział PAP dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Dodaje, że jedną z opcji jest większe rozłożenie kosztów, które musiałyby ponieść banki. Więcej…

Izo-Blok - Spółka planuje przeprowadzić ofertę publiczną akcji na przełomie II i III kwartału. Złożyła już prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego. Więcej…

EMC IM - EMC Instytut Medyczny sfinalizował nabycie 87,5 proc. udziałów w spółce Zdrowie w Kwidzynie, które użytkował od 2013 r. Łączna cena sprzedaży udziałów została ustalona na 6,54 mln zł, spółka wcześniej zapłaciła zadatek w wysokości 15 proc. tej kwoty. Więcej…

GPW - GPW wraz z uczestnikami rynku kapitałowego pracuje nad propozycją dotyczącą roli tego rynku w Planie Morawieckiego - powiedziała w piątek szefowa GPW Małgorzata Zaleska. Podkreśliła, że rynek kapitałowy jest bardzo dobrym miejscem wspierania innowacyjnych projektów. Więcej…

ZUE- Oferta ZUE okazała się najtańsza w przetargu na zaprojektowanie i wykonanie robót branży elektroenergetycznej dla zadania pn.: Prace na linii nr 353 Poznań Wschód - Dziarnowo w torze nr 1 i 2 na odcinku Mogilno - Kołodziejewo - Janikowo. Więcej…

Atal - Spółka zamierza przeprowadzić program emisji obligacji o wartości do 80 mln zł. Więcej…

Kruk - Nakłady inwestycyjne Kruka na zakup portfeli wierzytelności w Polsce i za granicą wyniosły w pierwszym kwartale 2016 roku 64,1 mln zł. Wartość nominalna wierzytelności nabytych przez grupę w tym okresie wyniosła 412,9 mln zł. Więcej…

Na rynkach

Polska: WIG20 przerywa złą passę. Maksima CI Games

USA: Spokojna sesja na Wall Street

Kalendarium giełdowe

INDYGO - NWZA ws. uzupełnienia składu RN

ZETKAMA - Wprowadzenie do obrotu na GPW 1.772.704 akcji zwykłych na okaziciela serii F.

Kalendarium makroekonomiczne

14:00  Polska: Inflacja rdr

Okres: marzec. Poprzednia wartość: -0,1% mdm i -0,8% rdr. Prognoza: 0,1% mdm i -0,9% rdr.

20:00 Budżet federalny (USA)

Okres: marzec. Poprzednia wartość: -192,6 mld USD.

W Polsce i na świecie

Około sześćdziesięciu miliardów złotych ma kosztować przywrócenie żeglowności na Polskich rzekach. Rząd zaprezentuje dziś we Wrocławiu plan w tej sprawie. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapewnia, że inwestycja się zwróci.

Polska zabiega o wydłużenie terminu na składanie wniosków o unijne dopłaty dla rolników. Dziś w Luksemburgu będzie to jeden z tematów spotkania ministrów rolnictwa 28 krajów.

Ministerstwo Rozwoju oraz Bank Światowy zaprezentują raport Banku Światowego "The World Development Report 2016: Digital Dividends". (14.00)

Parlament Europejski podczas rozpoczynającej się dziś sesji ma głosować między innymi nad rezolucją w sprawie sytuacji w Polsce. Europosłowie zajmą stanowisko wobec sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czasie 4-dniowych obrad w Strasburgu omówią także kwestie dotyczące kryzysu imigracyjnego i walki z terroryzmem.

John Kerry bierze udział w rozpoczętym wczoraj w Hiroszimie spotkaniu ministrów spraw zagranicznych grupy G7. Dziś szef amerykańskiej dyplomacji wraz ze swoimi odpowiednikami z Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Japonii odwiedzi budynek-muzeum zwany Kopułą Bomby Atomowej. Złoży tam wieniec upamiętniający ofiary zrzucenia przez USA bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.

Dziś w Świdniku odbędzie się pogrzeb profesor Zyty Gilowskiej, zmarłej 5 kwietnia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła. Była wicepremier i minister finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, zmarła po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 66 lat.

Bełchatów na trzy dni stanie się stolicą nie tylko polskiego, ale i światowego górnictwa węgla brunatnego. Dziś ruszy tam IX Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Będzie przebiegał pod hasłem: "Węgiel brunatny gwarantem bezpieczeństwa energetycznego".

Ministerstwo Rozwoju oraz Bank Światowy zaprezentują raport Banku Światowego "The World Development Report 2016: Digital Dividends". (14.00)

Historia

1990 – uchylono ustawę o cenzurze

1994 – na GPW miał miejsce tzw. „czarny poniedziałek”

Dni i święta

Ogólnopolski dzień walki z bezrobociem

Dzień Radia 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane