To nie był najlepszy miesiąc Wall Street

opublikowano: 30-01-2009, 22:15

Piątkowe dane o PKB i nastrojach konsumentów były kiepskie, ale lepsze od oczekiwań. PKB USA spadł o 3,8 proc. – mniej, niż przypuszczali analitycy (średnia ok. -5,5). Styczniowy indeks nastroju Uniwersytetu Michigan wyniósł 61,2 pkt i okazał się niższy od oczekiwań analityków (61,5 pkt), a indeks Chicago PMI - obrazujący poziom aktywności w  przemyśle Środkowego Zachodu USA - wyniósł 34,2 pkt., tak jak przewidywano. Te  informacje nie zdołały podźwignąć indeksów do wzrostów. Na PKB lepsze od  przewidywań dobrze zareagowali chyba tylko inwestujący w surowce. Cena ropy szybko wzrosła i za baryłkę w kontraktach na marzec płacono na NYMEX po 41,73 USD. Kolejne wiadomości napływające na rynek w trakcie sesji były już kiepskie i  niewiele było na rynku wyjątków.

Procter&Gamble, jedna z największych sieci sprzedaży detalicznej, poinformowała o spadku sprzedaży kwartalnej przewyższającym prognozy. Papiery były przeceniane o ponad 5 proc. Producent maszyn budowlanych Caterpillar tracił ponad 2 proc., po zapowiedzi zwolnienia ponad 2 tys. pracowników i drastycznego zmniejszenia tegorocznej produkcji. Inwestorzy zwrócili też uwagę na fakt dodania papierów Caterpillara do listy potencjalnych papierów do sprzedania tworzonej przez Goldman Sachs. Alcoa traciła ok. 4 proc. Prognoza straty producenta aluminium wzrosła do 1,90 USD na akcję z przewidywanego 1 USD. Dodatkowo, analitycy JP Morgan uznali, że ceny aluminium mogą nie odbić się tak bardzo, jak przypuszczali. Ponad 45 centów na akcji zyskiwał Chevron. Spółka surowcowa poinformowała, że zysk w IV kwartale zmniejszył się w stosunku do ubiegłorocznego o mniej niż 1 proc. Zyskał też Exxon Mobile. Zysk netto spółki za IV kw. spadł o 33 proc., do 7,82 mld USD z 11,7 mld rok wcześniej. W przeliczeniu na akcję okazał się wyższy o 8 centów (1,55 USD na walor) niż prognozowali analitycy ankietowani przez serwis Bloomberga.

W piątek wyniki za IV kw. podała ostatnia spółka asset management, Invesco. Jak się okazało, jej zysk był o 82 proc. niższy niż rok wcześniej – wyniósł 31,9 mln USD, tzn. 8 centów na akcję. W ciągu ostatnich dwóch tygodni fatalne wyniki podawała kolejno konkurencja; T. Rowe Proce Group obniżyła w IV kw. zyski o 87 proc. BlackRock o 84, a Franklin Resources o 77 proc. Legg Mason poinformował o rekordowej stracie kwartalnej w wysokości 1,5 mld USD.

Na ostatniej sesji w styczniu zwycięzcą indeksu S&P 500 (+18 proc.) okazał się Amazon. Papiery sprzedawcy internetowego zyskiwały jeszcze po czwartkowej informacji o tym, że zysk netto spółki wzrósł r/r o 8,7 proc., do 225 mln USD. Amazon pozostawił w tyle m.in. eBaya.

DJ IA zakończył tydzień i miesiąc wynikiem 8 000,86 pkt, a Nasdaq 1476,42 pkt. Indeksy straciły w piątek 1,82 proc. oraz 2,08 proc. Przez cały miesiąc S&P 500 oraz Dow straciły prawie 9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane