To próba stabilizacji

DI
opublikowano: 04-03-2013, 00:00

Podatki

Partner w PwC rojekt resortu finansów, w połączeniu z wcześniejszym projektem resortu środowiska, to na pewno próba stabilizacji sytuacji inwestorów, ale jest jeszcze „ciepły”. Okaże się dopiero, czy rzeczywiście uwzględnia specyfikę branży gazu niekonwencjonalnego. Nowy podatek węglowodorowy nie jest typowym progresywnym rozwiązaniem. Stosowane będą dwie stawki: 12,5 proc. albo 25 proc. i będą one uzależnione od dochodowości projektów wydobywczych. Dla wielu inwestorów istotną konsekwencją nowych regulacji będzie konieczność przekształcenia formy działalności w spółkę akcyjną. Wiąże się to zarówno z kosztami, jak i bezpośrednio wpływa na sposób zarządzania działalnością.

TOMASZ BARAŃCZYK

40 proc. Wokół tego poziomu oscylować będzie ogólny poziom obciążenia przedsiębiorców z tytułu wydobycia węglowodorów (m.in. gazu z łupków). Taka jest propozycja Ministerstwa Finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane