To się naprawdę opłaca

IWONA SROKA prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP
opublikowano: 12-03-2013, 00:00

Komentarz partnera rankingu

Od lat na rynku kapitałowym jak mantrę powtarza się, że dobrze prowadzone relacje inwestorskie zwiększają wartość spółki. Wpływają one także na płynność i koszt kapitału dla emitenta. Przeprowadzono na ten temat wiele analiz, które to potwierdzają. Na rynku mamy coraz więcej specjalistów od relacji inwestorskich. Są odpowiednie studia w tym kierunku, kursy, coraz bogatsza literatura. Można skorzystać z profesjonalnej pomocy agencji IR. Media ekonomiczne i podmioty działające na rynku kapitałowym organizują konkursy, rankingi, przyznają nagrody. Wydawać by się mogło zatem, że wiedza o roli i znaczeniu relacji inwestorskich dla giełdowych spółek utrwaliła się już w świadomości emitentów.

Iwona Sroka, prezes KDPW (Fot: ARC)
Iwona Sroka, prezes KDPW (Fot: ARC)
None
None

Wyniki ankiety „Pulsu Biznesu”, przeprowadzonej wśród analityków, doradców i maklerów mówią nam jednak coś innego. Ludzie, którzy profesjonalnie zajmują się oceną giełdowych spółek, o ponad połowie z nich nie mają wystarczającej wiedzy, a części emitentów w ogóle nie ujęto w rankingu, bo zbyt mało fachowców mogło się o nich wypowiedzieć.

Co zatem zaproponować? Edukacji nigdy za wiele, zatem podkreślę jeszcze raz: dbajmy o dobre relacje z otoczeniem.

Rynek kapitałowy jest tym specyficznym miejscem, gdzie wzajemne zaufanie jest najważniejsze i pozwala budować biznes. Uczmy się od najlepszych — wśród ocenianych spółek było kilku prymusów. Dbajmy o społeczność inwestorów — akcjonariuszy, obligatariuszy, potencjalnych inwestorów, analityków, media finansowe. Bo to się naprawdę opłaca i przynosi wymierne korzyści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWONA SROKA prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP

Polecane