Topnieją zyski i zobowiązania

Maria Trepińska
opublikowano: 26-04-2006, 00:00

Zysk mniejszy o 189,3 mln zł, długi o 615 mln zł. Spadła wydajność i płynność. To branża

widziana oczami właściciela.

Resort gospodarki, który na bieżąco monitoruje wyniki spółek węglowych, podsumował dane za dwa pierwsze miesiące tego roku. Pozytywnie ocenił fakt, że kopalnie na bieżąco regulują zobowiązania publicznoprawne. Ich długi spadły o 615 mln zł. Nadal jednak wynoszą ponad 6 mld zł. Na koniec lutego spółki węglowe wypracowały 91 mln zł zysku netto, czyli o 189,3 mln zł mniej niż w tym samym okresie 2005 r. To tyle, według resortu, dobrych wiadomości o branży.

Kolejne oceny są już negatywne. I tak po raz pierwszy od dłuższego czas źle jest z wydajnością pracy. W lutym, czyli w okresie największego wydobycia, spadła.

— Nie potrafię wyjaśnić, jaka była przyczyna — mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Resort gospodarki niepokoi też fakt, że zarządy spółek zbyt wolno realizują program restrukturyzacji zatrudnienia. Do końca tego roku z branży powinno odejść 5,6 tys. osób. Obecnie w kopalniach pracuje ponad 122 tys. osób. Negatywnie także oceniono wysoki stan zapasów węgla. Zalega go 3,4 mln ton (średnia roczna produkcja dwóch kopalni).

Od stycznia systematycznie obniżają się wskaźniki płynności finansowej spółek. Ponadto spadają ceny węgla, zwłaszcza koksowego. W kraju kosztuje on 141,72 zł za tonę, czyli ponad 30 proc. mniej niż przed rokiem. Jak kopalnie poradzą sobie w tej sytuacji z tegorocznymi planami inwestycyjnymi, które sięgają 1,83 mld zł? W ciągu dwóch miesięcy wydano na ten cel 156,3 mln zł — aby utrzymać poziom wydobycia, kopalnie muszą prowadzić tzw. roboty przygotowawcze.

— Kopalnie nie mogą korzystać z pomocy publicznej, muszą samodzielnie dbać o wyniki finansowe oraz środki na rozwój — mówi prof. Andrzej Barczak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Na koniec lutego Kompania Węglowa miała 28 mln zł zysku netto, Katowicki Holding Węglowy — 19,3 mln zł, a Jastrzębska Spółka Węglowa — 47,9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu