Towarzystwa i państwo podzielą zakres ochrony

Dangel Paweł
02-01-2001, 00:00

Towarzystwa i państwo podzielą zakres ochrony

Rodzimy rynek ubezpieczeniowy może pochwalić się ogromnym, dziesięcioletnim dorobkiem. Działalność rozpoczęło blisko siedemdziesiąt firm ubezpieczeniowych (10 lat temu były dwie), w większości o międzynarodowej renomie. Powstało ustawodawstwo ubezpieczeniowe oparte na dyrektywach UE, funkcjonuje kompetentny nadzór. Za nami wreszcie reforma systemu ubezpieczeń społecznych, która bez udziału towarzystw nie miałaby cienia szansy na powodzenie.

Niemniej jednak, polski rynek ubezpieczeniowy pozostaje jednym z najtrudniejszych w Europie. Dlaczego? Jest bowiem najbardziej zmonopolizowany, z najgłębszą ingerencją państwa w zmiany strukturalne i kapitałowe. Zalicza się przy tym do najbardziej nierentownych rynków, pozbawionych regulacji podatkowych sprzyjających jego rozwojowi. Poza tym nasze społeczeństwo jest „nie doubezpieczone”. Mimo stosunkowo szybkiego wzrostu dochodu narodowego wciąż mamy do czynienia z jedną z najniższych składek ubezpieczeniowych per capita w Europie. Istnieje potencjał do dalszego rozwoju naszej branży.

Co nas czeka w przyszłości? Przede wszystkim konfrontacja z regułami światowego rynku. Globalizacja będzie dawać znać o sobie z coraz większą siłą. W najbliższym okresie będzie rosła liczba nowych firm ubezpieczeniowych w kraju, ale w dalszej perspektywie zacznie ona maleć, w wyniku światowych fuzji i przejęć. Większość międzynarodowych grup ubezpieczeniowych i finansowych uwierzyła, że „duże jest piękne”.

Nasilający się proces fuzji i przejęć stawia nowe wyzwania, m.in. wypracowanie modelu globalnego działania, opartego na efektywnym zarządzaniu i podnoszenie wartości rynkowej spółki. To najskuteczniejsza obrona przed przejęciem i to nie tylko ze strony konkurencji, ale również banków, funduszy inwestycyjnych, firm maklerskich, a kto wie, może za jakiś czas także firm internetowych.

Proces ten jest zresztą wzajemny i możemy być pewni, że będziemy obserwować również dalsze angażowanie się kapitału ubezpieczeniowego w bankowość. W Europie bancassurance jest już faktem dokonanym, łączne zyski banków detalicznych w 20-30 proc. pochodzą właśnie z takiej działalności. Z roku na rok będzie także rosła rola firm ubezpieczeniowych jako instytucji oferujących kompleksowe usługi finansowe. Powszechny będzie proces przekształcania tradycyjnych agentów ubezpieczeniowych w doradców finansowych.

Na sposób dystrybucji istotny wpływ będzie miał dalszy, nie do końca przewidywalny, rozwój technologii informatycznych (Internet, e-commerce itp.). Pozwoli on nie tylko na usprawnienie przepływu informacji czy skuteczniejsze przetwarzanie danych, ale przyczyni się do rozwoju bezpośredniej sprzedaży produktów ubezpieczeniowych. Firmy będą musiały jednak zainwestować jeszcze wiele milionów, aby doprowadzić infrastrukturę informatyczną do odpowiedniego poziomu.

Zakres odpowiedzialności w ubezpieczeniach będzie zależny nie tylko od towarzystw. Kataklizmy, przestępczość, wydolność systemu prawnego, system podatkowy, skażenie środowiska, sytuacja demograficzna, rozwój technologiczny, sytuacja makroekonomiczna oraz wiele innych przyczyn będzie miało dominujący wpływ na rozwój naszej oferty, zmuszając do angażowania coraz lepiej wykwalifikowanych specjalistów. Należy jednak pamiętać, że nawet największe towarzystwa, mające nieograniczone możliwości, muszą w obliczu tych zagrożeń oraz ciągłych zmian doprowadzić do lepszego współdziałania i dzielenia tej odpowiedzialności z państwem.

Na progu nowego wieku nasze społeczeństwo zmuszone będzie odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, gdzie kończy się ochrona państwa, a gdzie otwiera się parasol firmy ubezpieczeniowej. Wśród wielu zagrożeń, największe stanowi brak odpowiedzi na to pytanie.

Paweł Dangel

prezes TU Allianz, TU Allianz Życie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dangel Paweł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Towarzystwa i państwo podzielą zakres ochrony