Toyota Bank czeka na decyzję KNB

Urszula Chojnacka
opublikowano: 28-07-2000, 00:00

Toyota Bank czeka na decyzję KNB

Już wkrótce bankom samochodowym może przybyć kolejny konkurent. Komisja Nadzoru Bankowego zakończyła ocenę podstaw finansowych Toyota Bank Polska.

KNB ma trzy miesiące na podjęcie decyzji, czy przyznać TBP zgodę na działalność operacyjną. Toyota Bank Polska ma już licencję KNB na prowadzenie instytucji finansowej.

Chwilowe hamowanie

Na polskim rynku obecnych jest już sześć banków samochodowych. Wszystkie jednak odnotowały spadek liczby podpisanych umów w porównaniu z analogicznym okresem 1999 r.

— Zahamowanie rozwoju rynku samochodowego jest chwilowe. Podwyżka podatku akcyzowego spowodowała, że wzrosły ceny samochodów, więc w efekcie zmalała ich sprzedaż. Jednak mimo tych trudności, rynek będzie się rozwijał. W tym, że koncerny samochodowe starają tworzyć własne banki, nie ma nic dziwnego. Na rynku jest dla nich miejsce — uważa Wojciech Drzewiecki z firmy Samar, monitorującej rynek motoryzacyjny.

Sieć z głowy

Jakub Bentke, doradca inwestycyjny CS AM, także uważa, że rynek banków samochodowych ma w Polsce szanse rozwoju.

— Banki tworzone przez poszczególne koncerny samochodowe — mimo spadku liczby udzielanych kredytów — mają się nieźle. Ich działalność jest opłacalna, bo pobierają marże i nie potrzebują tak rozbudowanej sieci jak banki komercyjne. Trudno również mówić o konkurencji między bankami poszczególnych koncernów, bo mają one za zadanie kredytowanie przede wszystkim zakupu samochodów własnej marki — mówi Jakub Bentke.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane