TPSA będzie bez dywidendy?

  • Michał Błasiński
opublikowano: 25-02-2013, 00:00

Konrad Księżopolski, analityk BM BESI, ostrzega: w przyszłym roku nie będzie premii dla akcjonariuszy telekomu.

Od wielu lat papiery TPSA były bezpieczną przystanią dla inwestorów poszukujących spółek, które hojnie dzielą się zyskiem. Czar prysł po dwóch niespodziewanych obniżkach zapowiadanej do wypłaty dywidendy (z 1,5 zł za akcję do 0,5 zł za akcje). O drugiej obniżce spółka poinformowała 12 lutego przy okazji publikacji wyników za IV kwartał 2012 r. Reakcja inwestorów i analityków była natychmiastowa. Kurs runął, a chwile potem na rynek spłynął długi wianek słabych rekomendacji. Na szczególną uwagę zasługuje najnowszy raport Konrada Księżopolskiego z BM BESI. Analityk obawia się, że w przyszłym roku akcjonariusze Telekomunikacji Polskiej nie doczekają się wypłaty dywidendy w ogóle — spółka nie będzie w stanie podzielić się zyskiem. Specjalista zauważa, że brak premii dla akcjonariuszy może być konsekwencją kilku czynników.

— Spółkę czekają duże wydatki gotówkowe w latach 2013/14 (aukcje częstotliwościi ewentualna kara Komisji Europejskiej), konieczność walki o zdrowy bilans ze względu na zbliżający się na przełomie lat 2013/2014 moment zapadalności istotnej części obecnych długów oraz dążenie do utrzymania wskaźnika zadłużenia netto do EBITDA na maksimum 1.5x. Dodatkowo TPSA musi też walczyć o utrzymanie aktualnego ratingu kredytowego (BBB+/A3 z perspektywą negatywną) — mówi Konrad Księżopolski.

Analityk obniżył rekomendację z „neutralnie” do „sprzedaj” a cenę docelową akcji o 49 proc. — z 12,2 zł do 6,3 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy