Tracimy na kursie

Zespół redakcyjny
opublikowano: 22-12-2004, 00:00

Umocnienie polskiej waluty uszczupliło dochody eksporterów w 2004 r. o miliony złotych. Zabezpieczyli się tylko najwięksi.

Jerzy Safader

prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb i właściciel firmy Sampol

Straty, jakie branża przetwórców ryb poniosła na różnicach kursowych, mimo 42-proc. wzrostu eksportu, szacujemy na blisko 200 mln zł. Tylko moja firma może mówić o stratach około 2,5 mln zł. Taka sytuacja ogranicza nam zakres inwestycyjny i modernizacyjny, a także wykorzystanie środków z Unii. W tym ani w przyszłym roku nie jesteśmy w stanie w żaden sposób reagować na wahania kursu, bo mamy podpisane kontrakty w euro, a importera nie interesuje to, czy euro jest silne czy też nie.

Artur Lewicki

pełnomocnik zarządu Huty Szkła Gospodarczego Irena

Osłabienie dolara bardzo nam zaszkodziło. Nasza spółka eksportuje 70 proc. produkcji o wartości około 50 mln zł rocznie. Nawet nieduże wahnięcie kursu sporo nas kosztuje. Trudno też coś bardziej precyzyjnie zaplanować na 2005 r., bo różnice między pesymistycznym a optymistycznym wariantem są bardzo duże.

Władysław Łabiński

prezes Łabimexu, przetwórcy warzyw oraz grzybów

Działalność firmy opiera się na eksporcie konserwowych warzyw i pieczarek, który w 2003 r. stanowił ponad 70 proc. produkcji. Niestety, kontrakty eksportowe są często zawierane na okres od roku do trzech lat w cenach stałych. Dlatego umocnienie w krótkim czasie złotego jest tragedią dla takich zakładów jak nasz. Spadek kursu euro i dolara powoduje konieczność dostaw z dużą stratą dla zakładu.

Przemysław Byszewski

rzecznik General Motors Poland

Ruchy kursowe uwzględniliśmy przy planowaniu budżetu i w ciągu roku nasza firma nie dokonywała w tym zakresie zmian. Działania zabezpieczające podejmujemy bowiem w ramach całego koncernu. Nie było żadnych dramatycznych sytuacji ani pożarów do gaszenia. Niestabilny złoty nie wpłynął także na nasze wyniki finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zespół redakcyjny

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Tracimy na kursie