Transformacja bez kompleksów

KOMENTARZ: DARIUSZ KRAWCZYK, prezes Polnordu
opublikowano: 08-06-2017, 22:00

Przekształcenia ustrojowe w Polsce i związane z tym zmiany gospodarcze wymusiły stworzenie od podstaw kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwach.

Trudno bowiem definiować sposób funkcjonowania państwowych przedsiębiorstw w PRL, a zwłaszcza w jego schyłkowym okresie, jako model oparty na jakiejkolwiek kulturze organizacyjnej. Ta sytuacja siłą rzeczy wymusiła, przynajmniej na początku transformacji, kopiowanie wzorców zachodnich, co nie zawsze dobrze działało. Wielu pracownikom, przyzwyczajonym przez lata do funkcjonowania bez oparcia na jasno wytyczonych zasadach i wartościach, trudno było odnaleźć się w schematach zaimplementowanych z zagranicznych firm. To już jednak za nami i dziś, 28 lat po rozpoczęciu transformacji, jesteśmy zupełnie w innym punkcie. Polskie przedsiębiorstwa nie tylko nauczyły się funkcjonować na podstawie kulturowych wzorców biznesowych krajów o dłuższym doświadczeniu wolnorynkowym, ale również nie mają już żadnych kompleksów, by tworzyć i wdrażać autorskie rozwiązania. Idealna kultura korporacyjna stanowi połączenie jak najbardziej efektywnego wykorzystania potencjału firmy z jednoczesnym zagwarantowaniem jak najwyższego poziomu satysfakcji pracowników z realizowanych zadań.

DARIUSZ KRAWCZYK, prezes Polnordu
Zobacz więcej

DARIUSZ KRAWCZYK, prezes Polnordu Fot. Marek Wiśniewski

Polnord istnieje od 40 lat i jego historia jest dobrym przykładem takich zmian.

Fundamentalną i niezmienną wartościąfirmy od lat jest oferowanie wysokiej jakości mieszkań na funkcjonalnie i estetycznie zaprojektowanych osiedlach. Element zmienny dotyczy poprawy efektywności spółki, co przekłada się na jej lepsze wyniki i wzrost satysfakcji osób tworzących naszą organizację. W tym obszarze transformacja, jaką realizujemy w firmie, dotyczy także zmian w kulturze organizacyjnej. Dziś nie oglądamy się już na żadne obce wzorce. To coraz lepsze wyniki utwierdzają nas w przekonaniu, że przyjęte zasady są słuszne. Jest to wypadkowa doświadczenia i stałej weryfikacji, dokonywanej przez rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ: DARIUSZ KRAWCZYK, prezes Polnordu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu