Transmisja danych w GSM

Marcin Kuśmierz
opublikowano: 01-03-2004, 00:00

Usługi transmisji danych w sieciach komórkowych rozkwit mają jeszcze przed sobą. To sieci 3G mają sprawić, że będą one równie popularne jak usługi głosowe.

— Nigdzie na świecie usługi transmisji danych w sieciach komórkowych nie są powszechne. Ich niska popularność wynika z wielu powodów. Najważniejsze z nich to ciągle niska dostępność nowoczesnych telefonów wspierających usługi transmisji danych i przekazu multimedialnego oraz słaba orientacja klientów co do możliwości jakie oferują nowe telefony — mówi Jakub Połeć, kierownik działu marketingu usług niegłosowych w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Polscy przedsiębiorcy, podobnie i użytkownicy indywidualni, nadal wykorzystują najczęściej te najprostsze usługi transmisji danych. Największą popularnością spośród nich cieszą się… SMS i MMS i to one zapewniają operatorom największe przychody. Nie ma na razie usługi, która wzorem krótkich wiadomości tekstowych rośnie w lawinowy sposób.

Transmisja dedykowana

Operatorzy od dłuższego czasu starają się zdywersyfikować źródła swoich przychodów i oferować coraz to nowe usługi oparte na transmisji danych.

Pojawia się coraz więcej rozwiązań dla konkretnych segmentów rynku. W przedsiębiorstwach posiadających liczne zespoły handlowców coraz częściej wykorzystywane są systemy SFA (Sales Force Automation). Pozwalają one przedstawicielom handlowym, wykorzystującym urządzenie PDA, składać zamówienia, wystawiać faktury czy inne dokumenty będąc u klienta. Dzięki usługom transmisji danych w sieci komórkowej handlowcy mają zapewniony dostęp do systemu własnej firmy. Mogą w ten sposób dynamicznie reagować na potrzeby klienta, podglądając jednocześnie historię jego transakcji, informacje o płatnościach itd. Systemy SFA na dobre goszczą już w największych firmach segmentu FMCG, teraz skutecznie podbijają rynek mniejszych firm, gdzie z pewnością również odniosą sukces.

Sieci komórkowe oferują również dedykowane usługi umożliwiające dostęp do systemów klasy ERP, odpowiedzialnych za wspomaganie zarządzania w firmie np. do SAP. Jest to usługa szczególnie istotna z punkty widzenia kadry menedżerskiej, która ma zapewniony bezpieczny dostęp do aplikacji z laptopa bądź PDA, wszędzie tam, gdzie jest zasięg danej sieci GSM.

Formą usługi „przeniesioną” z rynku transmisji niemobilnej jest możliwość stworzenia wirtualnych sieci prywatnych. Usługi IP VPN pozwalają na tworzenie ruchomych sieci prywatnych zapewniających bezpieczną transmisję danych w obrębie firmy. Usługa ta przydatna jest z pewnością wszędzie tam, gdzie transferowane są informacje o wysokim priorytecie bezpieczeństwa np. w instytucjach finansowych.

Usługi transmisji danych w sieciach komórkowych doskonale sprawdziły się jako narzędzia monitoringu. GPRS oraz krótkie wiadomości tekstowe wykorzystywane są dosyć powszechnie przez agencje ochrony czy firmy transportowe. Umożliwiają one prowadzenie nadzoru nad budynkami czy samochodami.

Nie tylko biznes

Transmisja danych w sieciach GSM to nie tylko rozwiązania dla biznesu czy rozrywka dla użytkowników indywidualnych. Z dobrodziejstw usług mobilnych opartych na transmisji danych korzystają służby ratownicze. WOPR, GOPR i TOPR wykorzystują zintegrowany system ratownictwa, przygotowany we współpracy z siecią Plus GSM — celem jest poprawa poziomu bezpieczeństwa w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów. Sieć operatora stanowi platformę wymiany informacji między centrum koordynacji, zgłaszającym a służbami reagowania. Informacje mogą być przekazywane przez połączenia głosowe, SMS lub pakietową transmisję danych.

Nowinki i supernowinki

Operatorzy sieci komórkowych wchodzą coraz odważniej w sfery aktywności człowieka, dotychczas niedostępne dla nich. Firmy telekomunikacyjne oferują już nawet rozwiązania z zakresu telemedycyny, która w wielu przypadkach w istotny sposób minimalizuje ryzyko wypadku.

— Plus GSM oferuje swoim klientom unikatowy system służący do rejestracji, przesyłania i monitorowania EKG serca przez telefon komórkowy. Umożliwia on bezpośrednią transmisję, a także zbieranie fragmentów EKG i późniejsze ich przekazanie. Z tego dogodnego systemu korzystają ośrodki medyczne, instytucje ratownictwa, a także indywidualni lekarze. System umożliwia kontakt z pacjentem, monitorowanie EKG chorego w dowolnym miejscu i sytuacji — mówi Ryszard Woronowicz, rzecznik Polkomtela.

Transmisja danych (nawet z szybkością do 2 mbps) nabierze zupełnie nowego wymiaru. Przykładem będzie choćby możliwość wykorzystania komórki jako dostępu do szerokopasmowego internetu, narzędzie do przeprowadzania wideokonferencji czy w przyszłości dostępu do telewizji czy Video On Demand. Usługi oparte na transmisji danych w sieciach trzeciej generacji w istotny sposób mogą też przyczynić się do wzrostu zainteresowania systemów m-commerce i m-banking, bowiem robienie zakupów czy przeprowadzanie operacji finansowych przez terminal będzie wygodniejsze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Transmisja danych w GSM