Transport na świecie

Marcin Bołtryk
opublikowano: 30-01-2003, 00:00

Magnetyczny pociąg

W Chinach uruchomiono pierwszą linię superszybkiego pociągu na poduszce magnetycznej Transrapid. Łączy ona Szanghaj z oddalonym o 31 km lotniskiem. Pociąg jeździ z prędkością 430 km/godz. i pokonuje trasę w niespełna 8 minut. Linie zbudowano kosztem 1,2 mld zł. W najbliższym czasie ma ona zostać przedłużona do Hanzghou (180 km).

Jumbo na torach

Koleje francuskie SNCF w 2005 roku planują uruchomienie superskładów szybkich kolei TGV, zabierających do 1,2 tys. osób. Warto zaznaczyć, że jest to trzy raz więcej niż na swój pokład zabiera samolot Jumbo — B747.

Ekopunkty w Alpach

Ministrowie transportu UE ustalili zasady przejazdów tranzytowych ciężarówek przez Alpy. Pojazdy o małej emisji spalin będą przejeżdżać bezpłatnie. Dla innych (powyżej 7,5 ton) przedłużono system tzw. ekopunktów do 2004 r. System oparty jest na zasadzie: zanieczyszczasz środowisko — płać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu