Tras Tychy: 11,6 mln zł z emisji na inwestycje

Małgorzata Zdunek
opublikowano: 11-07-2001, 00:00

Tras Tychy: 11,6 mln zł z emisji na inwestycje

Tras Tychy, producent stolarki okiennej, który przydzielił 177 inwestorom ponad 568,2 tys. akcji serii D, uzyskał z ich emisji 11,6 mln zł. Największy pakiet 5,2 proc. akcji tej serii należy do firmy Bond & Equity Trading. Środki z emisji zostaną przeznaczone m.in. na rozwój sieci sprzedaży i rozbudowę parku maszynowego.

Spółka Tras Tychy, producent okien drewnianych, aluminiowych i z PCV, działający na terenie tyskiej podstrefy KSSE, sprzedała w publicznej subskrypcji 568 184 akcje serii D w cenie emisyjnej 20,5 zł każda. Nabywcami jest 177 inwestorów. Nieoficjalnie wiemy, że największy pakiet, liczący 5,2 proc. akcji serii D należy do warszawskiej firmy Bond & Equity Trading. Tras Tychy uzyskało z emisji 11,6 mln zł.

Na sieć

Jest to kwota, zgodna z oczekiwaniami zarządu, który we wcześniejszych prognozach zamierzał uzyskać z emisji 10-25 mln zł.

— Chcemy zrealizować wszystkie nasze cele. Trudno na razie oszacować, ile pieniędzy zostanie przeznaczone na poszczególne zamierzenia — tłumaczy Tadeusz Marszalik, prezes TT.

Jako pierwsza ma zostać dokończona budowa kotłowni, ulokowana w fabryce w Tychach, która według wcześniejszych planów miała pochłonąć 2 mln zł. Trwają obecnie prace koncepcyjne przedsięwzięcia. Prezes Marszalik przyznaje jednak, że priorytetowa dla firmy jest budowa sieci dystrybucyjnej profili PCV oraz rozbudowa istniejącej już sieci sprzedaży stolarki otworowej.

— Chcemy nie tylko stworzyć sieć punktów sprzedaży profili okiennych, które będziemy produkować na potrzeby odbiorców zewnętrznych, ale i połączyć ją z rozwojem sieci punktów sprzedaży okien — tłumaczy Tadeusz Marszalik.

Obecnie do spółki należy prawie 240 punktów sprzedaży w kraju. Docelowo ma ich być około 400.

Konieczna rozbudowa

Część środków ma zostać przeznaczona również na rozbudowę parku maszynowego — zakup maszyn i oprzyrządowania do produkcji profili okiennych z PCV. Obecnie firma produkuje profile, które trafiają do zakładów w Tychach oraz spółki zależnej w Kijowie. Celem jest zwiększenie sprzedaży profili okiennych dla producentów okien.

— Mniejszą część środków, niż zakładaliśmy, chcemy skierować na finansowanie kapitału obrotowego firmy — dodaje Tadeusz Marszalik.

Według prognozy, na ten cel miało zostać przeznaczone 7 mln zł. Wiadomo już, że pierwsze notowanie praw do akcji serii D firmy odbędzie się 12 lipca 2001 r. Tras Tychy zamknęły 2000 r. zyskiem rzędu 6,5 mln zł, przy przychodach wysokości 65 mln zł. Zapisy na akcje TT zakończyły się 24 maja. Spółka oferowała w publicznej subskrypcji od 0,5 do 1 mln akcji.

Firma Tras Tychy powstała w 1997 r. Obecnie w skład grupy kapitałowej Tras Tychy wchodzi spółka Tras Okna ze Skawiny koło Krakowa i System Tychy (po 100 proc. akcji), Eko Wiknoplast z Kijowa na Ukrainie (51 proc. udziałów) oraz spółka Celt Tychy (50 proc. akcji). Natomiast do firmy Tras Okna należy 35 proc. udziałów w spółce Techno Tychy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tras Tychy: 11,6 mln zł z emisji na inwestycje