Trinac w objęciach Herkulesa

opublikowano: 13-09-2018, 22:00

Giełdowa spółka, specjalizująca się w wynajmie dźwigów planuje przejąć za 10 mln EUR konkurencyjną firmę Trinac Polska.

Herkules już teraz jest liderem na rynku urządzeń dźwigowych. Zakup znaczącego gracza na rodzimym rynku żurawi wieżowych, jakim jest Trinac Polska, dodatkowo wzmocniłby pozycję notowanej na GPW firmy. Zasoby sprzętowe żurawi Herkules zwiększyłyby się o prawie połowę.

Dźwignąć kurs:
Dźwignąć kurs:
Od początku września kurs Herkulesa, kierowanego przez Grzegorz Żółcika, spadł o 18 proc. Może przejęcie przełamie negatywny trend.
Fot. GK

Giełdowa spółka jest gotowa za 100 proc. udziałów Trinac Polska zapłacić 10 mln EUR. W czwartek Herkules złożył niemieckiemu właścicielowi Trinac GmbH (z grupy budowlanego koncernu Hochtief Solutions) wiążącą ofertę dotyczącą akwizycji. Transakcję miałby sfinansować z własnych funduszy — w 30 proc. — a w pozostałej części z długu bankowego.

Trinac Polska, który działa na naszym rynku, od 18 lat ma bazy terenowe w Warszawie, w Krakowie i w Poznaniu. Przedsiębiorstwo wypracowało w 2017 r. 62,8 mln zł przychodów i miało 8,9 mln zł zysku EBITDA.

— Rozmowy ze sprzedającym toczą się już kilka miesięcy — ujawnia Grzegorz Żółcik, prezes Herkulesa.

Menedżer liczy głównie na poszerzenie parku maszynowego swojej firmy, zwłaszcza żurawi o dużym udźwigu, które najbardziej interesują nabywcę. Trinac Polska ma ok. 120 własnych żurawi wieżowych takich marek, jak Liebherr, Wolff i Potain oraz ok. 30 podnajmowanych. To oznacza, że Herkules może w przyszłości dysponować w sumie aż 430 żurawiami.

— Liczymy także na pozyskanie nowych odbiorców — dodaje Grzegorz Żółcik.

Firma szacuje, że jej udział rynkowy w tej branży może wzrosnąć do 25 proc. Wzmocniłaby swoją pozycję szczególnie w takich sektorach, jak budownictwo infrastrukturalne, mieszkaniowe i biurowe.

— Jeśli transakcja dojdzie do skutku, nie wykluczamy rozpoczęcia rozmów o pozyskaniu drugiej spółki działającej na rynku żurawi wieżowych w Niemczech, czyli Trinac GmbH — dodaje prezes Herkulesa.

To oznacza, że jego firma kupiłaby ten sam podmiot, od którego teraz chce przejąć spółkę Trinac Polska. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane