Partnerem sekcji jest TAURON

Trójmiasto otwarte na przedsiębiorców

09-10-2017, 22:00

Pomorze stało się jedną z najpopularniejszych lokalizacji dla nowoczesnych usług skierowanych do firm. Powstają tu m.in. centra kompetencji i ośrodki B+R.

Coraz więcej spółek docenia potencjał inwestycyjny Gdańska, Gdyni i Sopotu. Według raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce” przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) Trójmiasto okazało się drugą najlepszą lokalizacją dla innowacyjnych centrów usług w Polsce. Potwierdzają to również wyniki tegorocznego konkursu CEE Shared Services and Outsourcing, w którym trójmiejska aglomeracja otrzymała tytuł najdynamiczniej rozwijającego się ośrodka, m.in. dzięki 10 projektom zrealizowanym w 2016 r. przy udziale Invest in Pomerania.

— Inwestycje w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu wspierają rozwój pomorskiego rynku. Jesteśmy jedną z najdynamiczniej rozwijających się polskich aglomeracji, a Trójmiasto zajmuje czołowe miejsce w rankingach dotyczących przyjaznych miejsc do życia w Polsce — mówi Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania. Zgodność tego stwierdzenia potwierdzają choćby badania Diagnozy Społecznej, według których mieszkańcy Gdyni i Gdańska są najbardziej zadowoleni z miejsca, w którym żyją.

Idea współpracy

Usługi dla biznesu w Trójmieście obecnie obsługuje ok. 120 centrów, które zatrudniają łącznie ok. 21 tys. pracowników. Przewidywane tempo wzrostu zatrudnienia wynosi 20 proc. rocznie, co pozwoli pomorskim firmom na przyjęcie do pracy do 2025 r. ok. 60 tys. osób.

— W ciągu pięciu lat istnienia stworzyliśmy kilkaset miejsc pracy, zainwestowaliśmy ponad 1,5 mln zł w kształcenie i rozwój pracowników. Ale nie zamierzamy na tym poprzestać. Do 2020 r. planujemy zwiększyć liczbę pracowników do ponad 500 osób. Nasz zespół będzie wspierać dodatkowo kluczowe procesy biznesowe z nowych obszarów, m.in. zakupów, obsługi klienta, kontrolingu czy usług dla pracowników — wymienia Remigiusz Wojciechowski, dyrektor Bayer Service Center Gdańsk. Co istotne, Trójmiasto jest również dobrze przygotowane do współpracy z inwestorami od strony infrastruktury biurowej. Oferuje niemal 633 tys. mkw. nowoczesnych biur, a kolejne 150 tys. mkw. jest w budowie. Takie zasoby pozwalają nowemu przedsiębiorcy lub firmie już działającej na rynku na otwarcie biura w ciągu nawet 2-3 miesięcy. Rozwojowi sektora nowoczesnych usług dla biznesu sprzyja też współpraca pomorskich uczelni z obecnymi w regionie inwestorami. Powstają na nich wyspecjalizowane programy nauczania odpowiadające na potrzeby poszczególnych firm. Tutejsi studenci stawiają na bardzo dobrą znajomość języków obcych,w tym mniej znanych, jak np. skandynawskie czy bałkańskie.

Rosnące zatrudnienie

W latach 2013-16 zatrudnienie w trójmiejskim sektorze usług dla biznesu wzrosło aż o 100 proc. Ostatnio sprowadziło się tam wiele korporacji, a wachlarz firm o podobnym profilu działalności jest coraz większy. Dlatego dla pomorskich przedsiębiorstw tak istotne staje się przyciągnięcie i utrzymanie pracowników. Firmy działające na tym rynku mają świadomość, że wynagrodzenia i świadczenia pozapłacowe są tylko jednym z elementów decydujących o atrakcyjności ich oferty.

— Rosnąca specjalizacja i nowoczesne technologie biznesowe zmieniają rynek pracy. Firmy wdrażają coraz to nowsze metody i narzędzia przyciągania i utrzymywania pracowników. Na Pomorzu popularne stało się szukanie pracy przez media społecznościowe, a w wielu przedsiębiorstwach funkcjonuje program polecający kandydatów przez już zatrudnionych pracowników — mówi Agata Witczak, dyrektor oddziału i dyrektor ds. personalnych Thomson Reuters w Gdyni.

Obecnie Polska należy do najważniejszych lokalizacji usług biznesowych na świecie. O szybkiej ewolucji tego rynku świadczą dane ABSL, wskazujące że ok. 85 proc. centrów obsługuje dziś bardziej złożone procesy niż przed rokiem. W kraju rośnie również zatrudnienie w tzw. centrach kompetencji i ośrodkach B+R. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Trójmiasto otwarte na przedsiębiorców