Trójmiejski dysonans cenowy

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 04-09-2012, 00:00

Mieszkania: W Gdyni, Gdańsku i Sopocie ludzie najchętniej kupują lokale z segmentu popularnego, ale nie brak chętnych na najdroższe apartamenty

Trzy miasta — Gdańsk, Gdynia, Sopot — tworzące Trójmiasto podzieliły się rolami na rynku nieruchomości. W Gdańsku rynek mieszkaniowy jest najbardziej rozwinięty, najwięcej się na nim dzieje, powstaje najwięcej nowych osiedli, nie brakuje ciekawych działek pod kolejne inwestycje mieszkaniowe. Gdynię upodobali sobie deweloperzy budujący biurowce.

Z kolei Sopot jako kurort i ulubione miejsce wakacyjnego odpoczynku wielu Polaków zdominowany jest przez nieruchomości wakacyjne.

Na co dzień

W Gdańsku w ofercie deweloperów najwięcej jest tanich mieszkań z segmentu popularnego. Wpływa na to, podobnie jak w innych miastach, ograniczona zdolność kredytowa kupujących.

— Z naszych obserwacji wynika, że największą popularnością w Trójmieście, a szczególnie w Gdańsku, cieszą się małe mieszkania jedno- i dwupokojowe od 26 do 40 mkw., których cena i koszty utrzymania są niskie. Oczywiście mieszkania większe i droższe również mają amatorów, ale największy popyt jest właśnie na te małe. Salon z aneksem kuchennym i sypialnią to optymalny rozkład z punktu widzenia klientów poszukujących dzisiaj lokum — uważa Michał Sapota, wiceprezes Murapolu.

Zdaniem Pawła Grabowskiego z Ober- Haus, bardzo popularne są tanie mieszkania na przedmieściach. Ich ceny zaczynają się od około 2,5 tys. zł brutto za mkw. Natomiast na rynku wtórnym największym zainteresowaniem cieszą się najtańsze kawalerki i mieszkania dwupokojowe w centrum miasta.

W największym mieście Trójmiasta nie brakuje oczywiście również nieruchomości luksusowych. Położone są przede wszystkim w pasie nadmorskim i przy gdańskiej starówce. Kupnem takich apartamentów zainteresowane są nie tylko osoby spoza Gdańska, które planują w nich spędzać wakacje, ale również gdańszczanie traktujący je jako dobrą lokatę pieniędzy. Przykładem może być inwestycja Kwartał Kamienic realizowana przez Inpro przy gdańskiej starówce, w której będzie 90 apartamentów.

— Trójmiasto jest dużą aglomeracją, z olbrzymim potencjałem, ośrodkiem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych, w którym wiele dużych firm ma siedziby. Całoroczne nieruchomości o podwyższonym standardzie mają tutaj dużą szansę na sukces — przekonuje Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro.

I na wakacje

Sopot jest najmniejszym ośrodkiem Trójmiasta, ma za to najwyższe ceny mieszkań z pierwszej ręki. Według danych Emmerson, pod koniec II kwartału 2012 r. w sprzedaży było tylko 9 inwestycji deweloperskich, w których oferowano łącznie 224 mieszkania. Niemal 45 proc. oferty (a więc około 100 mieszkań) stanowiły lokale gotowe do odbioru, a budowa pozostałych zakończy się najpóźniej w IV kwartale 2013 r.

W drugiej połowie 2012 r. do użytku zostaną oddane mieszkania, które stanowią 18 proc. aktualnej oferty. Za metr kwadratowy nowego mieszkania w Sopocie pod koniec czerwca trzebabyło zapłacić średnio 12 009 zł, przy czym ceny były bardzo zróżnicowane. Najtańsze mieszkanie można było nabyć za 7 003 zł/mkw., natomiast najdroższe kosztowało 25 750 zł/mkw. — takie lokale oferowano przy głównej ulicy uzdrowiska — Bohaterów Monte Cassino. W Gdańsku i Gdyni ofertę można podzielić na dwie części.

Z jednej strony dostępne są mieszkania popularne w niższych cenach, natomiast z drugiej strony oferowane są także mieszkania i apartamenty w centrach miast lub bezpośrednio przy plaży, których ceny sięgają kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych za metr. W Gdańsku najwyższa cena to około 18 tys. zł/mkw., a w Gdyni — 22 tys. zł/mkw. Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu oferty i znacznie większej podaży terenów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne przeciętne ceny oferowanych mieszkań w Gdyni i w Gdańsku (w II kwartale 2012 r.) wyniosły odpowiednio 6 487 zł/mkw. oraz 6 014 zł/mkw.

— Rynek Trójmiasta oceniam jako najbardziej konkurencyjny w Polsce. Ceny w większości inwestycji są niskie, bardzo atrakcyjne, nierzadko nawet poniżej 4 tys. zł/mkw. Średnia nadal kształtuje się w granicach 6 tys. zł brutto, ale zawyżają ją apartamenty nadmorskie, które osiągają bardzo wysokie ceny — podkreśla Michał Sapota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu