Trudna współpraca z narodowym operatorem

Marcin Kuśmierz
opublikowano: 09-12-2004, 00:00

Tele2 wystartowało oficjalnie z ofertą połączeń lokalnych w sieci TP. Jak się można spodziewać, współpraca z gigantem nie układa się najlepiej.

Od kilku dni abonenci Telekomunikacji Polskiej (TP) i Tele2 teoretycznie mogą korzystać z połączeń lokalnych operatora alternatywnego. Teoretycznie, bo oba telekomy nie są w stanie potwierdzić, na jakim obszarze usługi są już dostępne.

— Nie mamy pewności, czy usługa preselekcji została uruchomiona we wszystkich 12 strefach, gdzie mamy punkty styku z siecią TP. Telekom nie udzielił nam takiej informacji — mówi Piotr Nesterowicz, szef Tele2 Polska.

Przedstawiciele TP twierdzą (choć nieoficjalnie), że połączenia lokalne przez preselekcję Tele2 w kolejnych strefach będą sukcesywnie uruchamiane w najbliższych dniach.

— 6 grudnia usługa została aktywowana tylko w warszawskiej strefie numeracyjnej. Odbyło się to zgodnie z ustaleniami — mówi jeden z menedżerów TP.

Biuro prasowe TP takich informacji nie potwierdza.

Tele2 ma jednak poważniejszy problem. Abonenci preselekcji muszą poprzedzać numer lokalny numerem kierunkowym. Jeśli tego nie zrobią, będą nadal łączyć się przez TP.

Operator alternatywny chce, aby TP zablokowała taką możliwość, a abonent, który zapomni „powiększyć” numer lokalny o kierunkowy, usłyszał w słuchawce komunikat. Dotychczas Tele2 nie zwróciło się jednak o to z formalnym żądaniem do TP. Prawnicy obu stron wymieniają pisma.

Jeśli TP nie pójdzie konkurentowi na rękę bądź Tele2 nie wymusi tego na niej, to alternatywny operator może mieć problemy z popularyzacją oferty. Wielu abonentów będzie z pewnością wybierało numer lokalny „po staremu”.

— Abonenci usługi preselekcji, którzy świadomie chcą wykonywać połączenia lokalne przez Tele2, w niektórych przypadkach są łączeni nadal przez TP — dodaje Piotr Nesterowicz.

Udział TP w rynku połączeń lokalnych wynosił na koniec trzeciego kwartału 90 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu