Trump uderzy taryfami w Brazylię i Argentynę

opublikowano: 02-12-2019, 13:16

Donald Trump chce nałożyć cła na przywóz stali i aluminium z Brazylii i Argentyny po oskarżeniu krajów o manipulację walutą, informuje ft.com

Oba kraje Ameryki Łacińskiej doświadczyły w ciągu ostatnich dwóch lat bankructwa swoich walut. W zeszłym tygodniu spadek kursu brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego był rekordowo duży i w tym roku spadł o prawie 10 proc. w obliczu szeregu cięć stóp procentowych, rosnących napięć politycznych i szerszej słabości rynku wschodzącego.

Minister finansów kraju wydaje się być zadowolony ze spadku kursu waluty w zeszły poniedziałek: "Nie martwię się o silnego dolara", powiedział Paulo Guedes. "Wręcz przeciwnie, uważam, że jest to całkowicie zrozumiałe.” W Argentynie, peso straciło prawie 60 proc. swojej wartości w stosunku do dolara w 2019 r., pośród kontroli nad kapitałem i wstrząsów rynkowych związanych z populistyczną polityką i zadłużeniem kraju.

Trump powtórzył również swój apel do Rezerwy Federalnej o osłabienie dolara w celu pobudzenia gospodarki amerykańskiej. "Rezerwa Federalna powinna również działać tak, aby kraje, których jest wiele, nie korzystały już z naszego silnego dolara poprzez dalszą dewaluację swoich walut. To bardzo utrudnia naszym producentom i rolnikom sprawiedliwy eksport towarów", powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane