Trybunał swoje, SKOK swoje

ET
opublikowano: 13-01-2012, 00:00

Dwa przepisy wustawie oSKOK są niekonstytucyjne, ale może ona wejść w życie. Kasy twierdzą, że nie może.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował dwa przepisy z ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo- -Kredytowych (SKOK), czyli wszystkie, jakie do zbadania przedłożył prezydent Bronisław Komorowski. Sejm uchwalił ją głosami PO — PSL w listopadzie 2009 r. Urzędujący wtedy prezydent Lech Kaczyński w całości skierował ustawę do trybunału o zbadanie zgodności z konstytucją.

Jego następca Bronisław Komorowski miał jednak wątpliwości tylko co do dwóch zapisów, pozostałe zarzuty wycofał. Wczoraj trybunał uznał, że obydwa są niezgodne z konstytucją, ale nie są na tyle istotne, by ustawa nie mogła wejść w życie. Innego zdania są SKOK. Pierwszy i najważniejszy z zakwestionowanych przepisów wymienia wśród organów SKOK zebranie przedstawicieli, a pomija walne zebranie członków spółdzielni. Trybunał uznał, że nie można pozbawiać spółdzielców prawa do decydowania o najważniejszych sprawach kas.

— Kasy nie mogą działać bez walnego. Ustawa w tym kształcie jest niewykonalna — mówi prof. Adam Jedliński, przewodniczący rady nadzorczej Krajowej Rady SKOK, skupiającej wszystkie kasy.

Rada zwołała wczoraj konferencję prasową, na której ogłosiła, że decyzja o niekonstytucyjności dwóch zapisów jest zwycięstwem „w batalii o dobre prawo dla spółdzielczych kas”. Obecny na niej Maciej Łopiński, poseł PiS, zapowiedział, że klub parlamentarny jego partii złoży wniosek do trybunału o rozpatrzenie wszystkich przepisów ustawy o SKOK. Ustawa o spółdzielczych kasach przewiduje poddanie ich nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, na takich samych zasadach jak banki oraz inne instytucje finansowe, których działalność jest regulowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu