Trzeci konkurs na sieci może być ostatnim

opublikowano: 18-06-2018, 22:00

Jeszcze w trakcie wakacji będą znane wyniki trzeciego konkursu na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń drugiego

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) cieszy się z dużego zainteresowania wykonawców trzecim konkursem na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych w działaniu 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Na 33 obszarów konkursowych złożono łącznie 87 wniosków.

BY INTERNET TRAFIŁ POD STRZECHY: W ocenie Wandy Buk, szefowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa, działania w ramach 1 osi POPC będą miały ogromne znaczenie społeczne. Po ich zakończeniu do internetu będzie podłączonych ponad 2 mln gospodarstw domowych i prawie 14 tys. szkół.
Wyświetl galerię [1/2]

BY INTERNET TRAFIŁ POD STRZECHY: W ocenie Wandy Buk, szefowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa, działania w ramach 1 osi POPC będą miały ogromne znaczenie społeczne. Po ich zakończeniu do internetu będzie podłączonych ponad 2 mln gospodarstw domowych i prawie 14 tys. szkół. Fot. Marek Wiśniewski

— Zdecydowana większość obszarów ma powyżej trzech wniosków. Na palcach jednej ręki można policzyć obszary, na których jest tylko jeden chętny — mówi Wanda Buk, dyrektor CPPC.

Łącznie w trzecim konkursie aplikowało 28 podmiotów. Wśród nich są duzi operatorzy, jak Inea czy P4 — operator sieci Play, ale też potentaci z zupełnie innych branż, jak np. Tauron. Wśród wnioskodawców ośmiu to duże firmy, a pozostałe — małe i średnie. Sześć wniosków dotyczy technologii radiowych, reszta stara się o dofinansowanie na budowę sieci światłowodowej. Konkurs, w którym nabór zakończył się w połowie maja, obejmował tereny, które nie cieszyły się wcześniej zainteresowaniem.

— Udało nam się doprowadzić do tego, że operatorzy zdecydowali się zainwestować w rozwój infrastruktury na obszarach, na których do tej pory przez wiele lat unikali inwestycji ze względu na ich nieopłacalność. Czujemy w związku z tym ogromną satysfakcję — mówi Wanda Buk.

Gorące lato wnioskodawców

Pierwszy konkurs na dofinansowanie budowy sieci CPPC rozstrzygało przez ponad dziewięć miesięcy. Teraz wyniki mają być znane o wiele szybciej.

— Udało nam się trzykrotnie skrócić czas rozstrzygnięcia w ostatnim ubiegłorocznym naborze i mamy ambicję, żeby to tempo pracy utrzymać, a nawet jeszcze przyśpieszyć. Wyniki na pewno pojawią się w wakacje — zapowiada szefowa POPC.

Po miesiącu od zakończenia naboru zbadano już 30 proc. wniosków. Już w czerwcu pojawią się rozstrzygnięcia na pierwszych obszarach. CPPC będzie sukcesywnie publikowało wyniki. Jak twierdzi Wanda Buk, w trzecim konkursie nie ma znaczenia, w jakiej technologii operator dostarczy minimalną wymaganą prędkość internetu.

— Wiadomo, że łatwiej zapewnić ją kablem. W ostatnich dwóch konkursach minimalne wskazane przez nas prędkości to 30 Mb/s dla gospodarstw i 100 Mb/s dla szkół, jednak, co ciekawe, ponad 90 proc. naszych beneficjentów zdecydowało się zwiększyć przepustowości i zapewnieni 100 Mb/s również dla gospodarstw domowych — mówi.

W przeciwieństwie do ubiegłorocznego konkursu wykonawcy będą mieli dłuższe terminy na wykonanie prac. Obecnie to 20 miesięcy na podłączenie 80 proc. szkół i 26 miesięcy na pozostałe 20 proc.

— Wydłużyliśmy te terminy, mając na uwadze skalę inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce i u naszych sąsiadów — przede wszystkim w Niemczech. W pewnym momencie na rynku zaczęło brakować światłowodu. Gdy obecny konkurs wejdzie w fazę realizacji i nałożą się inwestycje, naszym beneficjentom może być ciężko dotrzymać terminów — uważa Wanda Buk. Działania CPPC w ramach pierwszej osi mocno stymulują rynek telekomunikacyjny.

— W wyniku ubiegłorocznego konkursu przyznaliśmy prawie 2 mld zł dofinansowania, jednocześnie uruchamiając dźwignię inwestycyjną — operatorzy zobowiązali się dołożyć do tych inwestycji prawie 1,7 mld zł. Pierwszy raz w historii rynku telekomunikacyjnego pieniądze publiczne i prywatne będą wspólnie finansowały projekty na taką skalę — mówi dyrektor.

Trzeci i ostatni?

Rozstrzygany właśnie konkurs na budowę sieci będzie najprawdopodobniej ostatnim w ramach POPC.

— Obecnie trudno powiedzieć, czy będzie czwarty konkurs na budowę sieci. Należy pamiętać, że w obecnym konkursie dołożyliśmy ponad 800 mln zł w ramach mechanizmu nadkontraktacji. Jeżeli w ramach tego konkursu podpiszemy umowy na wszystkie 33 obszary, które skonsumują dodatkowe pieniądze, które nam przyznano, zabraknie na kolejną interwencję — mówi Wanda Buk.

Ponieważ jednak wydawanie pieniędzy z drugiej osi POPC, z której finansowane są projekty związane z e-administracją, idzie jak po grudzie, niewykluczone, że zostaną przesunięte na finansowanie budowy sieci. Pieniądze mogą zostać uwolnione w wyniku rozwiązywania umów z beneficjentami drugiej osi lub w wyniku korekt nakładanych za ewentualne nieprawidłowości.

Bliski czas rozliczeń

W ramach drugiego, ubiegłorocznego konkursu wyłoniono do dofinansowania projekty na 52 obszarach konkursowych i przyznano im 1,97 mld zł. Większość umów była podpisana w czerwcu ubiegłego roku. Jak idzie budowa sieci?

— Beneficjenci mają 14 miesięcy na podłączonej 80 proc. szkół na danym obszarze, więc lada dzień będziemy ich rozliczać. Na pozostałe 20 proc. mają 20 miesięcy — mówi Wanda Buk. Beneficjenci co miesiąc raportują do CPPC.

— Widzimy pewne opóźnienia, ale mamy też wielu beneficjentów, którzy idą zgodnie z planem. Na bieżąco interweniujemy tam, gdzie w naszej ocenie sytuacja staje się mocno nieciekawa. Nie chcemy żeby dopiero po trzech latach okazało się, że projekt się nie udał i na danym terenie sieć nie powstanie, a jego mieszkańcy przez kolejne lata borykać się będą z ograniczonym dostępem do internetu — mówi dyrektor.

CPPC nie przygląda się biernie. Jeśli widzi, że beneficjent nie buduje sieci — odbiera dofinansowanie. Taka sytuacja dotyczy aktualnie kilku projektów z I i II naboru. Tymi terenami zamierza „zaopiekować się” w drugiej rundzie trwającego konkursu. W I osi POPC obowiązuje system zaliczkowy. Obecnie CPPPC wydało prawie 800 mln zł i w 60 proc. te zaliczki są rozliczone.

1,94 mld zł Tyle pieniędzy jest przeznaczonych na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych w trzecim konkursie w działaniu 1.1 POPC.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Trzeci konkurs na sieci może być ostatnim