Trzęsienie ziemi w IT u fiskusa

opublikowano: 21-09-2017, 22:00

Wiesław Szala, dyrektor departamentu IT, i Ryszard Hordyński, pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów, pożegnali się z funkcjami

Trzęsienie ziemi w pionie IT Ministerstwa Finansów (MF). Wiesław Szala, dyrektor departamentu informatyzacji, został odwołany z pełnionej funkcji, a z funkcji pełnomocnika ministra rozwoju i finansów ds. informatyzacji zrezygnował Ryszard Hordyński. Do czasu zamknięcia tego wydania „PB” nie było oficjalnych informacji o zmianach kadrowych w MF, a na stronie ministerstwa jako szef dyrektor departamentu IT występował Wiesław Szala.

Łukasz Świerżewski, rzecznik ministerstwa, potwierdził nieoficjalne informacje „PB” o zmianach kadrowych, ale odmówił podania powodów. Zmiany są mocno zaskakujące. Wiesław Szala jeszcze wczoraj miał reprezentować ministerstwo na branżowej konferencji i to tam w kuluarach przedstawiciele rynku dowiedzieli się o dymisji.

Według naszych ustaleń, czwartkowe ruchy kadrowe są preludium do planowanej zmiany sposobu zarządzania informatyką w instytucjach podległych resortowi finansów. Po powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) nie były tam przeprowadzone zmiany w obszarze IT. Według nowej koncepcji, siły IT MF i KAS mają zostać zintegrowane.

Robocza nazwa komórki, która ma być odpowiedzialna za ten obszar, to Centrum Informatyzacji Resortu Finansów. Wiesław Szala funkcję w MF pełnił od marca 2017 r. Wcześniej był dyrektorem departamentu informatyki i telekomunikacji w Narodowym Banku Polskim, ma też wiele lat doświadczenia w pracy w korporacjach, m.in. w PKO BP i PZU. Ryszard Hordyński został powołany na stanowisko pełnomocnika ministra ds. IT w lutym 2017 r.

Obecnie jest wiceprezesem spółki Aplikacje Krytyczne, która została powołana, by dostarczać MF aplikacje teleinformatyczne zwiększające efektywność działania administracji skarbowej. Do administracji przyszedł z biznesu, pracował m.in. w Orange i AT Kearney. Według naszych ustaleń pozostanie w spółce Aplikacje Krytyczne.

Obaj odpowiadali za kluczowy obszar transformacji ministerstwa. Departament informatyzacji, którym kierował Wiesław Szala, odpowiada m.in. za realizację zadań związanych z dostarczaniem usług informatycznych ministerstwu i jednostkom organizacyjnym mu podległym lub przez niego nadzorowanym.

Resort ostatnio sięgnął po nowe rozwiązania informatyczne, aby poprawić ściągalność podatków. W czerwcu wicepremier Mateusz Morawiecki, informował, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego w tym roku odzyska dla polskiego budżetu tyle, ile rok temu wpłynęło do Polski z funduszy unijnych. Ma to być możliwe „dzięki zastosowaniu nowoczesnych instrumentów informatycznych, poprzez analizę wielu danych”. W 2017 r. pion IT oddał narzędzie ułatwiające złożenie przez podatników rocznego zeznania PIT, wstępnie wypełnionego przez urząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu