Trzęsienie ziemi w pionie IT Ministerstwa Finansów

opublikowano: 21-09-2017, 14:55
aktualizacja: 21-09-2017, 15:46

Wiesław Szala, dyrektor departamentu IT i Ryszard Hordyński, pełnomocnik ds. informatyzacji odchodzą z resortu finansów – ustalił „PB”.

Trzęsienie ziemi w pionie IT Ministerstwa Finansów (MF). Wiesław Szala, dyrektor departamentu informatyzacji został odwołany z pełnionej funkcji, a z funkcji pełnomocnika ministra rozwoju i finansów ds. informatyzacji zrezygnował Ryszard Hordyński.

Do czasu zamknięcia numeru nie było oficjalnych informacji o zmianach kadrowych w MF, a na stronie ministerstwa jako szef dyrektor departamentu IT występował Wiesław Szala. Rzecznik ministerstwa Łukasz Świerżewski potwierdził nieoficjalne informacje „PB” o zmianach kadrowych, ale odmówił podania powodów.   
Zmiany są mocno zaskakujące, Wiesław Szala jeszcze wczoraj miał reprezentować ministerstwo na branżowej konferencji i to, tam w kuluarach przedstawiciele rynku dowiedzieli się o dymisji.

Według naszych ustaleń czwartkowe ruchy kadrowe są preludium do planowanej zmiany sposobu zarządzania informatyką w instytucjach podległych resortowi finansów. Po powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), nie były tam przeprowadzone zmiany w obszarze IT. Według nowej koncepcji siły IT MF i KAS mają zostać zintegrowane. Robocza nazwa komórki, która ma być odpowiedzialna za ten obszar to Centrum Informatyzacji Resortu Finansów.

Wiesław Szala funkcję w MF pełnił od marca 2017 r. Wcześniej był dyrektorem Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w Narodowym Banku Polskim, ma też wiele lat doświadczenia w pracy w korporacjach m.in. PKO BP i PZU. Ryszard Hordyński został powołany na stanowisko pełnomocnika ministra ds. IT w lutym 2017 r. Obecnie jest wiceprezesem spółki Aplikacje Krytyczne, która została powołana, by  dostarczać MF aplikacje teleinformatyczne zwiększające efektywność działania administracji skarbowej. Do administracji przyszedł z biznesu, pracował m.in. w Orange i A. T. Kearney. Według naszych ustaleń pozostanie w spółce Aplikacje Krytyczne. Obaj odpowiadali za kluczowy obszar transformacji ministerstwa. 

Departament informatyzacji, którym kierował Szala, odpowiada m.in. za  realizację zadań związanych z dostarczaniem usług informatycznych ministerstwu i jednostkom organizacyjnym mu podległym  lub przez niego nadzorowanym. Resort ostatnio sięgnął po nowe rozwiązania informatyczne, aby poprawić ściągalność podatków. W czerwcu wicepremier Mateusz Morawiecki, informował, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego tym roku odzyska dla polskiego budżetu tyle, ile rok temu wpłynęło z funduszy unijnych do Polski. Ma to być możliwe „dzięki zastosowaniu nowoczesnych instrumentów informatycznych, poprzez analizę wielu danych". W 2017 r. pion IT oddał narzędzie ułatwiające złożenie przez podatników rocznego zeznania PIT, wstępnie wypełnionego przez urząd.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Trzęsienie ziemi w pionie IT Ministerstwa Finansów