Trzy razy „kupuj” dla handlarzy

Trigon DM podwyższył wyceny Auto Partnera, Inter Cars i Oponeo.pl.

W pierwszym półroczu 2016 r. zarejestrowano w Polsce 636 tys. pojazdów. To 17 proc. więcej niż w 2015 r. Aż 453 tys. rejestracje przypadły przy tym na używane pojazdy z importu. Udział używanych samochodów osobowych w pierwszych rejestracjach w Polsce w ostatnich pięciu latach wyniósł średnio 70 proc. Podobna struktura rynku jest w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, co zdaniem Grzegorza Kujawskiego, analityka Trigonu DM, sprzyja hurtownikom sprzedającym części samochodowe do niezależnych warsztatów.

— Do podobnych wniosków skłania struktura wiekowa parków samochodowych poszczególnych krajów Europy — zaznacza Grzegorz Kujawski. Specjalista podniósł wyceny trzech giełdowych dystrybutorów autoczęści. W stosunku do obecnych kursów największy potencjał wzrostu Grzegorz Kujawski widzi w Inter Carsie i Oponeo. pl (po około 20 proc.). Ich akcje wycenił na — odpowiednio — 340 i 44 zł. Jeden papier Auto Partnera jest według niego wart 4,7 zł. Dla całej trójki zalecenia brzmią „kupuj”. Za Inter Carsem ma przemawiać skala działalności, predystynująca spółkę do włączenia się w rozgrywkę o koszulkę lidera rynku nie tylko w Europie Środkowej i Wschodniej. Auto Partnerowi też ma pomagać skala biznesu — tyle że mała.

— Niska baza powoduje, że spółka rozwija się w kraju znacznie szybciej niż cały rynek czy lider Inter Cars. W średnim terminie zakładam utrzymanie asymetrii dynamiki wzrostu obu spółek. Niemniej jednak w dłuższej perspektywie skupienie się wyłącznie na sprzedaży części do samochodów osobowych może stanowić istotną barierę wzrostu biznesu w kraju i wymagać przyśpieszenia ekspansji za granicą — tłumaczy Grzegorz Kujawski. W przypadku Oponeo.pl analityk Trigonu DM zwraca uwagę na nieoczekiwany sukces e-sklepu rowerowego. Przypomina jednak o zmianie modelu biznesowego związanego z podstawową działalnością. Spółka po wynikach półrocznych sygnalizowała zmianę modelu zakupu opon i otwarcie się na magazyny producentów. Tym samym część zakupów realizowanych będzie z pominięciem lokalnych hurtowników bezpośrednio z magazynów producentów oraz dużych hurtowników. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy razy „kupuj” dla handlarzy