Trzy rekomendacje dla akcji deweloperów

opublikowano: 25-02-2018, 22:00

Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku, w raporcie z 22 lutego rekomenduje kupno akcji Capital Parku i GTC.

Do tej pory zalecenie dla pierwszego z deweloperów brzmiało „neutralnie”, a dla GTC — „kupuj”. Cena docelowa to — odpowiednio — 6,9 i 10,8 zł. Do „neutralnie” ze „sprzedaj” wzrosła natomiast rekomendacja dla walorów Echa Investment, którego cena docelowa to 5,21 zł. Zalecenie dla Capital Parku jest pozytywne, choć Cezary Bernatek zakłada, że zysk netto spółki spadł znacznie poniżej rezultatu z 2016 r. ze względu na bardziej istotne, niż zakładał, umocnienie złotego do euro pod koniec ubiegłego roku. W górę znacząco ma natomiast pójść zysk operacyjny. Specjalista oczekuje, że firma nie wyjdzie ze swoich kluczowych nieruchomości (jest to zgodne z najnowszą aktualizacją strategii). Cezary Bernatek skorygował przy tym prognozy dotyczące stopnia obłożenia tych aktywów, obniżył szacunki kosztów finansowych oraz uwzględnił spodziewane skutki wprowadzonego niedawno w Polsce podatku od nieruchomości komercyjnych.

Końcowy rezultat to podniesienie przewidywania zysku netto na lata 2019-19 o — odpowiednio 29 i 80 proc. Zdaniem analityka Haitong Banku, spółka jest wyceniana z 32-procentowym, zbyt dużym dyskontem do najbliższych konkurentów z GPW. W przypadku GTC w górę poszły prognozy zysku za 2017 r., nie zmieniły się natomiast szacunki dotyczące wyników za lata 2018-19. Oznacza to, że analityk w 2017 r. spodziewa się wyższego, niż pierwotnie oczekiwał, wzrostu r/r na poziomie 38 proc. (po skorygowaniu danych za 2016 r. o wydarzenia jednorazowe). Następnie oczekuje 20-procentowego spadku r/r w 2018 r. i 23-procentowego wzrostu r/r w 2019 r. Cezary Bernatek zakłada, że GTC będzie dynamicznie zwiększać wartość aktywów netto (szybciej, niż czynią to konkurenci) i w dwucyfrowym tempie zwiększać dywidendy. Dywidendą wyróżnić się ma też Echo Investment.

Jak zaznacza Cezary Bernatek, strategia „zbuduj i sprzedaj” stosowana wobec komercyjnych projektów spółki powinna pozwolić na dalsze wypłacanie premii akcjonariuszom znacznie powyżej średniej. W latach 2018/2019 regularna stopa dywidendyma wynieść 10 i 7,5 proc. Analityk oczekuje, że firma w tym roku wypłaci dodatkową dywidendę w wysokości 0,5 zł na akcję w związku z potencjalnym zbyciem pozostałych udziałów w EPP. Specjalista zaznacza jednak, że za sprawą zmian w harmonogramie realizowanych projektów firmy trzeba się liczyć z wyraźnym spadkiem zysków w latach 2018-19, co nie będzie wyglądać imponująco na tle konkurentów. Na dodatek istnieje ryzyko nadpodaży akcji ze strony głównego akcjonariusza Echo — Lisali, który zdołał jedynie częściowo zrealizować swój plan wyjścia ze spółki w ramach procesu ABB w listopadzie 2017 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane