1000 miejsc pracy powstanie po rozbudowie zakładu Moltech. Reinwestuje Arcobaleno i wchodzi AE Group. Strefa kwitnie.
Władze Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE) złożyły w Ministerstwie Gospodarki wniosek o poszerzenie.
— Jeden z projektów to objęcie fabryki Moltech Polska. Firma chce zainwestować 20 mln EUR i stworzyć 1000-1200 miejsc pracy —twierdzi Krzysztof Dołganow, prezes KSSSE.
Jeszcze w sierpniu „PB” informował, że zatrudniająca 2250 osób polska spółka z amerykańskiej grupy Molex dusi się w Sulęcinie, gdzie montuje wiązki kablowe dla branż samochodowej, telekomunikacyjnej, AGD i IT. Zostanie tam, gdzie jest.
Buty i samochody
Strefa wnioskuje też o objęcie działki w Strzelcach, którą wybrał niemiecki producent odlewów, m.in. dla Audi, Volkswagena czy Boscha — AE Group.
— To projekt za 40 mln EUR, w którego wyniku powstanie co najmniej 250 miejsc pracy — zapowiada prezes Dołganow.
Rozbuduje się także już obecny w strefie producent obuwia — Arcobaleno-Inblu, dla którego w Czerwieńsku pracuje około 1000 osób.
— Firma chce stworzyć centrum logistyczne — dodaje szef strefy.
W wyniku tej inwestycji wartej 10 mln zł powstanie około 100 miejsc pracy.
Nowa Sól, nowe firmy
KSSSE rozpoczęła rozmowy z dwoma kooperantami dla firm z branży papierniczej już obecnych w Kostrzynie. Prezes Dołganow nie podaje ich nazw. W tym mieście działają już m.in. Arctic Paper czy Hanke Tissue.
— Kooperanci stworzyliby 80 miejsc pracy. Łączna wartość inwestycji to 18 mln EUR. Dopiero zaczęliśmy rozmowy, zakończymy je w maju-czerwcu przyszłego roku — przewiduje Krzysztof Dołganow.
Nowych firm można się spodziewać także w Nowej Soli, którą niedawno wybrał Funai.
— Mamy trzech kolejnych inwestorów, z którymi rozmawialiśmy jeszcze przed decyzją Funai. Trzeba jednak przyznać, że dzięki Japończykom rozdzwoniły się u nas telefony — mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.
Jego miasto ma 100 ha gotowych terenów inwestycyjnych i kolejne 100 ha wymagających uzbrojenia.