Tu zamknąć, tu połączyć

Maria Trepińska
opublikowano: 23-05-2006, 00:00

Powstał już rządowy zespół ekspertów. Na giełdzie pojawił się pomysł fuzji państwowych spółek. Niektóre zostaną zlikwidowane.

Trwają prace nad nową strategią funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego. Został już powołany zespół ekspertów.

Pierwsze sygnały

Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki, liczy na to, że wstępne założenia programu będą gotowe do końca czerwca.

— Oczekujemy, że spółki węglowe będą aktywnie uczestniczyły w opracowaniu założeń — mówi Paweł Poncyljusz.

Wiceminister ujawnił nam, że do strategii może być wpisany program m.in. produkcji paliw płynnych z węgla. W ciągu najbliższego miesiąca rząd ma przedstawić stanowisko, w jakim zakresie zajmie się tymi problemami.

— Analizy zostały już przedstawione. Koszt takiej inwestycji to około 2,5 mld USD. Tyle takie przedsięwzięcie kosztowało w Republice Południowej Afryki — wyjaśnia Paweł Poncyljusz.

Możliwe, że Polska pozyska granty unijne na przygotowanie projektu takiego przedsięwzięcia.

Poza tym w strategii mają znaleźć się zapisy dotyczące roli węgla w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Planowane są także zmiany organizacyjne. Obecnie funkcjonują w branży trzy spółki węglowe i dwie samodzielne kopalnie — Bogdanka i Budryk. Wstępnie przewiduje się konsolidację Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego.

— Informacje o konsolidacji to dobry sygnał, ale ważne będą jej szczegóły. Uważam, że należy połączyć nie tylko dwie spółki węglowe w jedną produkującą węgiel energetyczny. Także np. kopalnie Kompanii Węglowej, które posiadają pokłady węgla koksowego, powinny trafić do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która specjalizuje się w jego wydobyciu — mówi prof. Wiesław Blaschke, kierownik Zakładu Ekonomiki i Badań Rynku Paliw Energetycznych PAN.

Bez agencji

W nowym programie nie będzie już miejsca dla Górniczej Agencji Pracy (GAP), która dotychczas zajmowała się m.in. szkoleniem zwolnionych pracowników.

— Nie będzie już dotacji z budżetu dla GAP. Jeśli spółka potrafi samodzielnie funkcjonować, pozostanie, jeśli nie, zostanie zlikwidowana — mówi wiceminister gospodarki.

Obecnie prezesem GAP jest Piotr Mielnicki. Według nieoficjalnych informacji, ma on apetyt na stanowisko w zarządzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zniknąć ma także Spółka Restrukturyzacji Kopalń i Bytomska Spółka Restrukturyzacji Kopalń, które dublowały swoją działalność. Niepewny jest też los Polskiego Koksu, firmy specjalizującej się w eksporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu